Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fırıncılar Federasyonu: Bölgede Ekmek Sıkıntısı Yaşanmıyor

Depremin ardından milyonlarca insanın evsiz kaldığı dönemde, pahalı ekmek satıldığına dair söylentilere yanıt geldi.
Fırıncılar Federasyonu: Bölgede Ekmek Sıkıntısı Yaşanmıyor
Yorum

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye’nin yüreğini yakan deprem felaketinin ardından ortaya çıkan tartışmalara yanıt verdi. Salı gününden bu yana yalnızca uçakla giden ekmek sayısının 5 milyonu bulduğunu belirten Balcı, bölgedeki fırıncıların fırınlarına girmekten korktuğunu ifade etti.

Pazartesi akşam saatlerinden beri bölgeye ekmek gönderdiklerini, Salı günü ilgili bakanlıklarla irtibat kurarak kargo uçaklarını devreye aldıklarını kaydetti. Bir yandan da bölgedeki fırınları faaliyete geçirmeye çalıştıklarını söyledi.

“Ciddi Manada Ekmek Sıkıntısı Yaşanmıyor”

Balcı, Gaziantep’teki fırınlar için kargo uçağıyla İzmir’den bir parça getirdiklerini, onları da sanayi tüpüyle çalıştırdıklarını paylaştı. Salı gününden itibaren bölgede ciddi manada ekmek sıkıntısı yaşanmadığını, Kara yolu, kargo ve tarifeli uçaklarla ekmek teminini sağladıklarını dile getirdi.

Ekmekle ilgili her konuyu yakından takip ettiklerini aktaran Balcı, “Fırınlar çalışıyor mu, ekmek ihtiyacı ne durumda, fırıncıların neye ihtiyacı var gibi soruları yakından takip ederek çözüme kavuşturuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pahalı Ekmek İddialarına Yanıt

Başkan, “Pahalı ekmek satıyorlar” eleştirilerine yanıt verdi. Fırıncı esnafının günlerdir 24 saat çalışarak ücretsiz şekilde deprem bölgelerine ekmek ulaştırmaya gayret ettiğini belirtti.

Tek bir vatandaşın ekmeksiz kalmaması için ne gerekiyorsa yapmaya çalıştıklarını paylaştı. Un sanayicilerinin oradaki fırınlara un göndermek istediğinde bunu kabul etmediğini, çünkü esnafın o bölgede ekmeği ürettiğini ama ücretsiz vermediğini vurguladı. Onlara ücretsiz un göndermenin doğru olmadığını, o unları valiliklere yönlendirdiklerini sözlerine ekledi. Yetkililerin de gerekli yerlere ulaştırdığını söyledi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu