Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fırıncılar Federasyonu Başkanı Açıkladı: Ekmeğe Zam Yok

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı, iki aylık süre zarfında zam yapmama kararı aldıklarını duyurdu. Ankara'da yapılan ekmek zammını açıkladı.
Fırıncılar Federasyonu Başkanı Açıkladı: Ekmeğe Zam Yok
HABER GİRİŞ

Ankara’da ekmeğe yapılan zam haberinin ardından yeni yılda ülke genelinde uygulanacak ekmek fiyatlarında da değişikliğe gidilmesi beklenirken, farklı bir açıklama geldi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, yeni yılda ekmeğe zam yapma kararı almadıklarını açıkladı.

Fiyatı artan ürünler arasına ekmeğin de ekleneceği ve yeni yılda 8-10 lira bandında fiyatlarla karşılaşılacağı endişelerinin yersiz olduğunu duyuran Balcı, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Hürriyet’e konuşan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı, “Ocak ve Şubat aylarında zam düşünülmüyor, daha sonraki aylarda da fiyatı muhafaza etmek için çaba göstereceğiz” dedi.

“Asgari Ücret Farkını Ekmeğe Yansıtmamak için Gerekli Çalışmaları Yapıyoruz”

Mevcut hesaplamalara göre bir kilo ekmeğin 25 lira olduğunu belirten Balcı, 200 gram ekmeğin Kasım ayından beri çoğu ilde 5 liraya satıldığını söyledi.

Yeni yılda verilecek 8 bin 506 liralık asgari ücrete rağmen iki aylık dönemde artışa gidilmeyeceğini belirterek, “Çalışanlara yapılan ücret farkını ekmeğe yansıtmamak için gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner

İki aylık sürenin sonunda enflasyondaki seyre göre fiyat revizyonlarının söz konusu olabileceği mesajını verdi.

Ankara’da Zamlı Fiyat Gecikmeli Geldi

“Ekmek konusunda geçmiş yıllarda nasıl gerekli hassasiyet gösterildiyse aynı özeni göstereceğiz” diyen Balcı, Ankara’da alınan zam kararına da değindi.

İstanbul, Antalya, Bursa, Kocaeli, Balıkesir ve İzmir gibi büyükşehirlerde ekmeğin fiyatının 5 lira olduğunu, bu şehirlere başkentin de eklendiğini söyledi.

Federasyon Başkanı, “Son 4 aydır diğer illerde uygulanan fiyat, Ankara’da da uygulanmış oldu. Her il kendi maliyet hesabını yapıyor. Ankara’da zamlı fiyat uygulamasının gecikmeli olmasının sebebi bu” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.