Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fırıncılar Federasyonu Başkanı Açıkladı: Ekmeğe Zam mı Geliyor?

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatının 10-12 lira olacağı haberlerine ilişkin açıklamada bulundu.
Fırıncılar Federasyonu Başkanı Açıkladı: Ekmeğe Zam mı Geliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Kocaeli Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda düzenlediği toplantıda, ekmek fiyatlarına ilişkin tartışmaları değerlendirdi. Balcı, ekmek fiyatının 10-12 lira olacağı haberlerinin ardından bilgilendirmede bulundu.

Türkiye’de ekmeğin kilogram fiyatının azami 35,5 lirayı geçmeyeceğini daha önce de ifade ettiklerini hatırlatan Balcı, ülke genelinde azami 35,5 lira olan fiyatın uygulandığını belirterek, haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Balcı açıklamasında, “Fiyat talep etme yetkisi olmayan, kamuoyunda fırıncı esnafını temsil etmeyen kişilerin, kamuoyunda ekmek gibi temel gıda maddesi olan bir üründe fiyat konusunda açıklama yapmalarını ve bunu haberleştiren kanalları doğru bulmuyoruz. Biz, daha önceki toplantılarımızda bunlara itibar edilmemesi gerektiğini defalarca ifade ettik.” ifadelerini kullandı.

Balcı: Un Fiyatları Takip Ediliyor

Un fiyatlarını, sektör, federasyon ve ilgili bakanlıkların yakından takip ettiğini belirten Balcı, un fiyatlarında aşırı artış olması durumunda geçmişte olduğu gibi bugün de ilgili bakanlıkların gerekli tedbirleri alacağına inandığını söyledi.

Son zamanlarda akaryakıta gelen zammın, sektörlerini olumsuz etkilediğini, ancak bu durumun, bugün veya gelecek ay ekmek fiyatlarında değişiklik olacağı anlamına gelmediğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

‘Ekmek fiyatları 10 lira, 12 lira olacak’ haberlerinin gerçeği yansıtmadığını aktaran Balcı, “Bugün 2023 yılının Temmuz ayındayız. Ekmeğin 210 gramı 7,5 lira, 200 gramı 7 lira. Dolayısıyla 10 lira şu anda söz konusu değildir. Bizim gündemimizde böyle bir fiyat bugün itibarıyla yoktur.” diye konuştu.

Balcı, gelecek haftalarda, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığına, sektörün sorunlarının iletileceğini ve bunların çözülmesi için çalışmaların yapılacağını belirtti. Bu çalışmaların hem tüketiciye olumlu yansıyacağını hem de ekmek fiyatlarında pozitif bir etki yapacağını vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.