Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya’dan Geri Adım: Türkiye’ye Silah Ambargosunu Kaldırdı

NATO’ya girmek için Türkiye’ye yönelik iyimser tavırlar sergileyen Finlandiya, uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı. İşte detaylar;
Finlandiya’dan Geri Adım: Türkiye’ye Silah Ambargosunu Kaldırdı
HABER GİRİŞ

Son aylarda Türkiye’nin dış siyasetinde yer alan önemli konulardan biri de NATO’ya girmek isteyen ülkelerin Türkiye ile olan temasları oldu. Söz konusu ülkelerden biri olan Finlandiya, Savunma Bakanlığı üzerinden yaptığı duyuruda Türkiye’ye askeri teçhizat ihracatı ambargosunu kaldırdığını duyurdu.

Bakanlık, Türkiye’ye askeri malzeme için ilk ticari ihracat lisansı verdiğini açıkladı. Finlandiya, Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonu nedeniyle Ekim 2019’da ihracat lisansını askıya almıştı.

2021 yılında Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO katılımı için bazı şartlar ortaya koymuştu. Bu şartlar arasında Türkiye’ye yönelik uygulanan silah ihracatının kaldırılması da bulunuyordu.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’den gelen bu geri adım, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımı hususunda Türkiye ile yürütülen müzakerelerin ortasında geldi. Ayrıca bu süreçte Avrupa’nın bazı ülkelerinde Kur’an-ı Kerim’in yakılması da Türkiye’nin tepki göstermesine neden olmuştu. Türkiye’den yetkililer, müzakerelerin erteleneceğini paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.