Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya – Rusya Derneği İş Birliği Sona Erdirildi

Rusya, Ukrayna operasyonu nedeniyle başlattığı Rus düşmanlığı propagandalığından dolayı Fin sivil toplum kuruluşu ile bağlarını kopardı.
Finlandiya – Rusya Derneği İş Birliği Sona Erdirildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya, önce Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin (DPR ve LPR) bağımsızlığını tanıması, hemen sonrasında Ukrayna’da askeri operasyon başlatması sebebiyle aylardır Batı tarafından yoğun yaptırımlarla karşı karşıya kaldı.

Bugüne kadar en fazla yaptırım uygulanan ülke olurken, misilleme olarak birçok adım attı. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan duyuru ile Finlandiya-Rusya Derneği ile olan iş birliğinin sona erdirildiği açıklandı.

Fin sivil toplum kuruluşunun (STK), Rusya’nın DPR ve LPR’yi korumak için başlattığı operasyon nedeniyle açıkça Rus karşıtı duruş sergilediği ifade edildi.

Söz konusu STK’nın Batı ile iş birliği için Rus karşıtı eylemleri devam ettirdiği, savaş karşıtı harekete destek kisvesi altında, Rusya’nın iç işlerine müdahale etmek için çalışmalar yaptıkları söylendi.

Kurumun bu yaklaşımları göz önünde bulundurularak alınan karara ilişkin, “Rus tarafı, yine Fin katılımcıların çabaları sayesinde yıkıcı, politik eğilimlerin ortaya çıktığı uluslararası Finno-Ugric hareketi çerçevesinde dahil olmak üzere, itibarsız Finlandiya-Rusya Derneği ile iş birliğini sona erdirmeye karar verdi.” bilgisi paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

İran ile Rusya Batı Yaptırımlarına Karşı Birlikte Hareket Edecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’ın başkenti Tahran ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Batı’nın İran ve Rusya’ya karşı yaptırımlarına karşı ortaklıklarını güçlendirme yönünde kararlar alındığını söyledi.

Rus haber ajansının aktardığı bilgiye göre Moskova ve Tahran hükümetleri, Ukrayna’dan Orta Doğu’ya kadar tüm bölgesel çatışmalar için ABD’yi suçlama konusunda fikir birliğine vardı.

İran’ın 40 yılı aşkın süredir yaptırım altında olduğu ifade edilen açıklamada, İran üst düzey diplomatının Rusya ve İran’ın Batı yaptırımlarını etkisiz hale getirmek için ortak hareket edeceklerine söz verdiği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.