Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finlandiya Duyurdu: Rusya Sınırına Tel Örgü Çekilecek

Finlandiya, devam eden Ukrayna savaşı nedeniyle olası tehditlerinden korunmak için sınırlarında güvenliği artırma hazırlığı yapıyor.
Finlandiya Duyurdu: Rusya Sınırına Tel Örgü Çekilecek
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 107 gündür devam ediyor. Batılı ülkeler Rusya’ya kınama ve yaptırım açıklamaları devam ederken, ülkeler bir yandan da ikili ilişkilerini gözden geçiriyor.

Finlandiya İçişleri Bakanlığı, söz konusu savaş nedeniyle hibrit tehditlerden korunmak amacıyla Rusya sınırındaki güvenliğin artırılacağını açıkladı. Hükümetin, Rusya ile olan 1300 kilometrelik doğu sınırına daha sağlam tel örgülerin inşasını kolaylaştıracak yasal değişiklikler yapmayı planladığı bildirildi.

Finlandiya Sınır Muhafızlarının olaylara müdahale etme yeteneğinin geliştirilerek sınır güvenliğinin güçlendirileceği belirtildi. Hükümetin, Kurul Muhafız Yasası’nda değişiklik yapılmasına ilişkin öneriyi 9 Haziran’da Parlamento’ya sunduğu ve en kısa zamanda yürürlüğe girmesinin planlandığı aktarıldı.

Hükümetin kamu düzenine, ulusal güvenliğe veya halk sağlığına yönelik ciddi bir tehdidi önlemek için gerekirse başvuruların alınmasını merkezileştirmeye karar verebileceği belirtildi.

İçişleri Bakanı Krista Mikkonen, sınırda durumun şu an için sakin olsa da olası risklere karşı hazırlıkların yapıldığını, teknik gözetleme, sınır muhafızlarının sayısını artırma ve yeni gözetleme uçakları satın alma gibi işler için bir fon ayrıldığını belirtti.

Sınır Muhafız Yasası kapsamında sınıra çitli bariyerlerin inşa edileceği, eğer muhafızların operasyonlarını engelleyecek bir durum olursa, bariyerlerin yakınında binalar, çitler ve benzeri yapıların inşasının izne tabi tutulacağı açıklandı.

Güvenlik ortamı değiştikçe Finlandiya’nın hem kısa hem de uzun vadede istisnai, kapsamlı ve çok yönlü hibrit etki faaliyetlerinin hedefi olma olasılığına hazırlandığına dikkat çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu