Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Yetkilisi: İsveç ve Finlandiya, Türkiye’ye Rağmen Üye Olacak

NATO Genel Sekreter Yardımcısı, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecine dair açıklamalarda bulundu.
NATO Yetkilisi: İsveç ve Finlandiya, Türkiye’ye Rağmen Üye Olacak
HABER GİRİŞ

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, Kopenhag Demokrasi Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka üyeliğine ilişkin konuştu.

Geoana açıklamasında, Rusya’dan İsveç ve Finlandiya’ya yönelik acil bir askeri tehdit görmediğini ve her iki ülkenin adaylığının, Türkiye’nin itirazlarına rağmen onaylanacağından emin olduğunu söyledi.

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak geçen ay NATO’ya katılmak için başvurdu. Türkiye bu ülkelerin terör örgütlerine ev sahipliğini yaptığını neden göstererek NATO’ya girmelerine karşı çıkıyor.

Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, “İsveç ve Finlandiya’nın saflarımıza katılacağından eminiz. Müttefiklerin endişeleri var. Türkiye’nin de konu teröristler olduğunda meşru olan bazı endişeleri var” diye konuştu.

Türkiye’den gelen bu tepkiler sonrası İsveç ve Finlandiya, terörizmi kınadıklarını ve diyaloğa açık olduklarına dair açıklamalar yapmıştı. Hatta her iki ülkenin heyetleri Türkiye’ye gelmiş ve temaslarda bulunmuştu. Görüşmeler sonrası uzlaşma sağlanamamıştı.

GCM Yatırım Banner

Rusya Tehdidi Var mı?

Rusya Tehdidi Var mı?

İsveç ve Finlandiya’ya tam teşekküllü NATO üyesi olana kadarki süreçte sağlanan güvenlik garantilerine dair soruyu yanıtlayan Geoana, Rusya’dan bu ülkeler için askeri bir tehdit görmediğini ifade etti.

Rusya’dan iki aday ülkeye karşı askeri anlamda saldırgan niyeti görmediklerini belirten Geoana, “Bu dönemi proaktif bir şekilde ihtiyatla ele alabiliriz, ancak Finlandiya ve İsveç için askeri açıdan gerçek riskler görmüyoruz.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.