Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finlandiya, NATO’ya Üye Olsa da Nükleer Silah ve Üs İstemiyor

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, NATO’ya üyelik süreci ve sonrasına dair değerlendirmelerde bulundu. Detaylar haberde…
Finlandiya, NATO’ya Üye Olsa da Nükleer Silah ve Üs İstemiyor
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasında cereyan eden savaşın gölgesinde, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelikleri takip edilen konular arasında yer alıyor. Geçtiğimiz gün itibarıyla Finlandiya ve İsveç, NATO’ya üyelik başvurusunu resmen gerçekleştirdi.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, NATO’ya üye olsalar bile topraklarında nükleer silah konuşlandırmayı ve askeri üs kurmak istemediklerini söyledi. İki ülkenin üyelik isteği, Türkiye tarafından olumlu bulunmuyor.

Marin’den Türkiye Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO üye olmasına olumlu yaklaşmadıklarını söylemişti. Finlandiya Başbakanı Marin ise bu durumun diyalog yoluyla çözülebileceğini söyledi.

Marin, “Bu aşamada sakin kalmanın, Türkiye ve diğer tüm üye ülkelerle müzakerelerde bulunmanın, olabilecek soruları yanıtlamanın ve yanlış anlaşılmaları düzeltmenin önemli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Marin ayrıca NATO’nun nükleer silah konuşlandırması veya Finlandiya’da üsler açması sorununun Helsinki’nin Batı askeri ittifakı ile üyelik müzakerelerinin bir parçası olmadığını söyledi.

Finlandiya ve İsveç Nükleer Silah İstemiyor

Finlandiya lideri, nükleer silahları konuşlandırmanın veya NATO üsleri açmanın bir çıkar oluşturmadığını belirtti. Benzer bir açıklama İsveç Başbakanı Magdalena Andersson tarafından da yapılmış ve ülkesinin topraklarında kalıcı NATO üsleri veya nükleer silahlar istemediğini söylemişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi ise Marin ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İtalya’nın Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılım başvurusunu güçlü bir şekilde desteklediğini ve iki ülkenin ittifaka en kısa sürede katılması için tüm iç prosedürleri hızlandırmaya istekli olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu