Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya NATO Konusunda Türkiye ile Anlaşacağını Düşünüyor

Finlandiya Cumhurbaşkanı, NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin tutumunu ele alarak, sorunların aşılacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi.
Finlandiya NATO Konusunda Türkiye ile Anlaşacağını Düşünüyor
HABER GİRİŞ

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, NATO üyeliğine başvurusu konusunda Türkiye’nin tutumuna yönelik açıklama yaptı.

Finlandiya ve İsveç’in 30 ulustan oluşan NATO ittifakına katılmasına yönelik itirazları konusunda Türkiye ile bir anlaşmaya varabileceğine inandığını söyledi.

İsveç parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye’den gelen açıklamalar son birkaç gün içinde çok hızlı bir şekilde değişti ve daha da zorlaştı.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği talepleri hakkında düşüncelerini dile getirmişti.

Bu ülkelerin bakanlarının konuyu görüşmek için Türkiye’ye gelecekleri yönündeki bilgi üzerine “Türkiye’ye yaptırım uygulayanların, bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz evet demeyiz.” şeklinde konuşmuş ve her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrının olmadığına dikkat çekmişti.

GCM Yatırım Banner

Finlandiya Cumhurbaşkanı ise Erdoğan’ın bu sözlerine atıfta bulunarak, bir ay önce kendisi ile telefonda konuştuğunu ve o zamanlar Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini desteklediğini söyledi.

Ancak son açıklamaların olumsuz olduğunu yine de görüşmelere devam etme konusunda iyimser olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın terörist kabul ettiği gruplarla 2016 FETÖ darbe girişimi arasında bağlantı olduğunu düşünüyor.

NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelen İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ise “Biz PKK’nın terör örgütü olduğunu kabul ediyoruz. Kuzey Suriye’deki oluşum için aynı şeyi düşünmüyoruz, birçok NATO ülkesi de düşünmüyor. ABD ve diğer NATO ülkeleri gibi biz de Kuzey Suriye’deki Kürt örgütleri ile görüştük.” açıklamasını yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.