Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fındık Borsası Rekor Fiyattan Açıldı

Fındık sezonu, 12 liralık rekor fiyatla açıldı. Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı, fiyatları piyasanın belirlediğini ve iyi olduğunu söyledi.
Fındık Borsası Rekor Fiyattan Açıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

12 liralık rekor bir fiyatla yeni sezonu açan fındık, öyle görünüyor ki bu yıl her eve giremeyecek. Her ne kadar fiyatları arzın belirleyeceği söylense de fındık fiyatlarının her bütçeye uymayacağı kesin.

Türkiye’de en kaliteli fındığın üretildiği Giresun’da sezonun ilk ürünü 12 lira 16 kuruş, en çok fındığın üretildiği Ordu Ticaret Borsası’nda 11 lira 30 kuruş–11 lira 50 kuruştan işlem gördü. Serbest piyasada ise 12 lira civarından alıcı buldu. Geçen sezonu 10 liradan açan fındık 22 liraya, tüketici raflarında ise 50 liraya kadar yükselmişti.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, yeni sezon fiyatıyla ilgili olarak; “12 lira, sektörde serbest piyasa şartları geçerli olduktan sonra gelen fiyattır. Biz başından beri söylüyoruz. Bırakın fiyatları piyasa koşulları oluştursun. Şu an piyasaya turfanda ürün geldi. Bugünkü fiyat çok iyi. Önemli olan bu fiyatın kalıcı kalması,” dedi.

2015-2016 sezonunda üreticiye büyük görev düştüğünü söyleyen Arslantürk, kar marjını artırmak için altyapının yenilenmesi, verim ve kalitenin ön plana çıkarılması gerektiğini belirtti.

Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği (KFİB) ve Fındık Tanıtım Grubu (FTG) Başkanı Edip Sevinç ise henüz pazara inen bir ürün olmadığından fiyatlar hakkında konuşmak için çok erken olduğunu ifade etti. Sevinç ek olarak; “Rakiplerimizden İtalya ve Gürcistan’da fiyatlar çok düşük. Onlar da beklemede. Ya onlar da fiyatı yükseltecekler ya da bu avantajlarını kullanarak rekabet güçlerini artıracaklar,” dedi.

GCM Yatırım Banner

Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu da fiyat konuşmak için çok erken olduğunu düşünenlerden. Karslıoğlu, Türkiye’de geçen yıl 215 bin ton fındık ihraç edildiğini, bu yıl ise 250 bin tona çıkacağını söyledi.

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, fiyatların arz talep ilişkisine göre şekilleneceğini, üreticinin kazanmasının kendilerinin de kazanması demek olduğu söyledi.

Öte yandan Giresun Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu, kaliteli fındığı muhafaza etmek ve elektronik ortamda satışa sunmak amacıyla dünyanın ilk fındık borsasının Giresun’da açılacağının haberini geçtiğimiz aylarda vermişti. Yanıkoğlu borsanın internet üzerinden binlerce alıcıya hitap ettiğini ve yapacakları proje amacının, fındığı muhafaza ederek alıcının da istediği kalitede fındığa ulaşabilmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.