Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finansal Kesim Dışı Firmaların Döviz Açığında Düşüş Var

TCMB verilerine göre Mayıs ayında finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyonu açığı 105 milyar 803 milyon dolara geriledi.
Finansal Kesim Dışı Firmaların Döviz Açığında Düşüş Var
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) “Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri” adlı raporu yayımladı.

Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden elde edilen verilerle hazırlanan sonuçlara göre Mayıs 2022 döneminde finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları bir önceki aya göre 2 milyar 539 milyon dolar arttı.

Söz konusu dönemde yükümlülüklerinde 647 milyon dolarlık artış kaydedildi. Bu gelişmelerin ardından net döviz pozisyon açığı Mayıs ayında 105 milyar 803 milyon dolara geriledi.

Reel kesimin ne döviz açığı böylelikle Nisan ayına kıyasla 1 milyar 893 milyon dolar azaldı.
Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri
Kaynak: TCMB

Finans dışı kesimin ihracat alacakları Mayıs’ta bir önceki aya göre 767 milyon dolar azaldı. Yurt içi bankalardaki mevduatı 3 milyar 186 milyon dolar, yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları 83 milyon dolar artarken, toplam varlıklarda 2 milyar 539 milyon dolarlık artış gerçekleşti.

Yurt içinden sağlanan nakdi krediler bir önceki aya göre 777 milyon dolar düşüş gösterdi. Yurt dışından sağlanan nakdi kredilerde 850 milyon dolarlık, ithalat borçlarında ise 574 milyon dolarlık artış oldu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Bu değişimlerin ardından yükümlülükler 647 milyon dolar kadar artış kaydetti. Vade yapısına göre incelendiğinde yurt içinden sağlanan kısa vadeli krediler Nisan 2022 dönemine göre 299 milyon dolar daha fazla oldu.

Uzun vadeli krediler ise bir önceki aya kıyasla 1 milyar 76 milyon dolar azaldı. Reel kesimin yurt dışından sağlanan kredilerinde kısa vadelilerde 722 milyon dolar, uzun vadelilerde 702 milyon dolarlık artış oldu.

Mayıs ayında kısa vadeli varlıklar 145 milyar 520 milyon dolar, kısa vadeli yükümlülükler 83 milyar 993 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.