Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetlere Güven Eylül’de Kötümserliği Sürdürdü

Merkez Bankası, finansal alandaki gelişmeleri gösteren Eylül sonuçlarını açıkladı. Finansal hizmetler endeksinde aylık değişim ne oldu?
Finansal Hizmetlere Güven Eylül’de Kötümserliği Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) verilerini açıkladı. Finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarından yola çıkarak yapılan hesaplamalara göre 2022 yılının Eylül ayında FHGE, Ağustos ile karşılaştırıldığında 1,5 puan düşüş kaydederek 166,8 seviyesine geriledi.

Endeks, Ağustos’ta Temmuz verilerine göre 3,5 puan düşüş kaydederek 168,3’e gerilemişti. Temmuz’da ise 3,8 puan artarak 171,8’e yükselmişti.

Yayılma endeksleri açısından incelendiğinde gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’yi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki iş durumu ve hizmetlere olan talep ise FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

Gelecek 3 Ay için Hizmetlere Talepte Artış Beklentisi Güçlendi

Gelecek 3 Ay için Hizmetlere Talepte Artış Beklentisi Güçlendi
Kaynak: TCMB

Son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler, Eylül’de Ağustos’a nazaran zayıfladı. Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği bildirildi.

Son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı.

GCM Yatırım Banner

NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre alt sektörler genelinde bakıldığında sigorta ve emeklilik fonları hariç finansal hizmet faaliyetlerini içeren grupta güven endeksi 1,9 puan azaldı.

Zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç sigorta, reasürans ve emeklilik fonlarında güven endeksi bir önceki aya kıyasla 0,1 puan, finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetleri sektöründe 39,3 puan arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.