Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Ağustos’ta Yeniden Düştü

TCMB; iş durumu, rekabet gücü ve istihdam beklentisi gibi verileri içeren finansal hizmetler anket sonuçlarını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Ağustos’ta Yeniden Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE), Ağustos 2022 sonuçları yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre Ağustos ayında FHGE, bir önceki aya göre 3,5 puan düşüş kaydederek 168,3’e geriledi.

Endeks Temmuz ayında bir önceki aya göre 3,8 puan artarak 171,8 seviyesinde gerçekleşmişti. Geçtiğimiz ay Haziran’daki düşüşün ardından artışa dönen endeks, son üç aydaki iş durumunun ve son üç aydaki hizmetlere olan talepteki düzelmeyle toparlanmıştı. Ağustos’ta ise yeniden bozulma gösterdi.

Yayılma endekslerine bakıldığında gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’yi artış yönünde, son üç aydaki iş durumu ve hizmetlere olan talep düşüş yönünde etkiledi.

İstihdam Beklentilerinde İyimserlik Hakim

İstihdam Beklentilerinde İyimserlik Hakim
Kaynak: TCMB

155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen sonuçlara göre son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla zayıfladı. Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerde ise artış oldu.

Açıklanan bilgilere göre son üç ay ve gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir güçlendi.

GCM Yatırım Banner

Yılın sekizinci ayında “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” grubunda güven endeksi bir önceki aya göre 3,4, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” alt sektöründe 2,2 ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler”inde 22,0 puan düşüş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın