Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Temmuz’da Artışa Döndü!

Yurt içi piyasaların beklediği verilerden finansal hizmetler güven endeksi yayımlandı. Temmuz’da güven 3,8 puan arttı.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Temmuz’da Artışa Döndü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) raporunu yayımladı.

Buna göre yılın yedinci ayında finansal hizmetlerde güven artışa döndü. Bir önceki aya göre 3,8 puan artarak 171,8’e yükseldi.

Haziran’da önceki aya göre 4,9 puan düşüşle 168 seviyesinde gerçekleşmişti.

Temmuz’da endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumunun ve son üç aydaki hizmetlere olan talebin FHGE’yi artış yönünde etkilediği görüldü. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi ise FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

FGHE Toplu Sonuçlar
KAYNAK: TCMB

Anket sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

GCM Yatırım Banner

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelerde, son üç ayda iş durumunda iyileşme olurken son üç ayda hizmetlere talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla güçlendi.

Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler ise zayıflayarak devam etti. İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre son üç aydaki istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir bir önceki döneme kıyasla zayıfladı.

Yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin olarak, son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönünde beklentilerde de zayıflama kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.