Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Şubat’ta 4,4 Puan Daha Azaldı

TCMB tarafından açıklanan verilere göre finansal sektörde faaliyet gösteren kuruluşların güveninde Şubat ayında da düşüş oldu.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Şubat’ta 4,4 Puan Daha Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 yılı Şubat ayına ait finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) sonuçları açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), finansal sektörde faaliyet gösteren kuruluşların yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen sonuçlarına göre FHGE bir önceki aya göre 4,4 puan düşüş kaydederek 141,3 seviyesine indi.

Söz konusu değer Ocak’ta bir önceki aya kıyasla 19,2 puan azalarak 145,7 seviyesine gerilemişti.

Endeksi oluşturan alt kalemlerden son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi artış yönünde, son üç aydaki hizmetlere olan talep ise azalış yönünde etkiledi.

Son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla güçlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıflarken, gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerde artış oldu.

İstihdam tarafına bakıldığında son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenlerin lehine olan seyir güçlenirken, gelecek üç ayda artış olacağını bildirenler lehine olan seyirde zayıflama görüldü.

GCM Yatırım Banner

NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre 64-Finansal Hizmet Faaliyetlerinde (sigorta ve emeklilik fonları hariç) güven endeksi bir önceki aya göre 3,8, 65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonlarında (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) 16,1 ve 66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetlerinde 15,8 puan azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.