Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Durum Uykusuz Bıraktı! X ve Y Kuşağı Stresli

Empower anketine göre Z ve Y kuşağının finansal konularda eski kuşaklara göre daha fazla uykusuz kaldığı ortaya çıktı. Detaylar haberin içerisinde;
Finansal Durum Uykusuz Bıraktı! X ve Y Kuşağı Stresli
HABER GİRİŞ

Küresel ekonomik zorluklar ve enflasyonist ortamdaki yaşam koşulları günümüzün en önemli konularının başında geliyor. Finansal gelişmelerin kuşaklara olan etkisi ise finansal hizmetler şirketi Empower tarafından yapılan bir araştırmada yayımlandı.

Araştırmaya göre Z Kuşağı’nda ankete katılan kişilerin yüzde 56’sı ve Y Kuşağı’nda ankete katılanların yüzde 51’i mali durumlarının geceleri uykularını kaçırdığına işaret etti.

Söz konusu oranın ankete katılan X kuşağında yüzde 37 ve baby boomer kuşağında ise yüzde 20 olduğu belirtildi.

Kuşaklardaki finansal stresin ana sebebinde ise çarpıcı bir kuşak ayrımı olduğu gözlemlendi. Z Kuşağı ve Y Kuşağı katılımcılarının konutta çok daha stresli olduğu bildirildi.

Yüksek Ev Fiyatları Finansal Stresi Tetikliyor

Z Kuşağı ve Y Kuşağı katılımcılarından yüzde 67’si daha yüksek ev fiyatları ve mortgage oranlarının finansal streslerini artırdığını söyledi. Bu oranın X Kuşağı ve baby boomer katılımcılarında yüzde 50’den biraz daha az olduğu paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Tüm bunlara ek olarak Z Kuşağı ve Y Kuşağı katılımcılarından yüzde 62’si bu yükselişin finansal streslerine katkıda bulunduğuna dikkat çekerken, daha yaşlı katılımcılardan sadece yüzde 38’i aynı fikirde olduğu kaydedildi.

Ağustos ayında yapılan 18 yaş üzeri 2 bin Amerikalı tarafından yanıtlanan ankete göre X Kuşağı ve baby boomer katılımcıları için daha fazla finansal strese neden olan konular siyaset, enflasyon ve artan mal ve hizmet maliyetleri oldu.

Y kuşağı ve Z kuşağı için ev sahibi olmanın uzun zamandır daha zor bir konu olduğunun da altı çizildi. Nüfus sayımı verilerine göre bu oranın 2022’de yüzde 65,8 seviyesinde gerçekleştiği anımsatıldı. Ancak 39 yaşın altındaki yetişkinlerin yalnızca yüzde 39’unun mülk sahibi olduğu da bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın