Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finans Yetkililerine Göre Resesyon Çok Yakın

CNBC’nin CFO Konseyi anketi sonuçlarına göre, piyasaları resesyon riski bekliyor. Detaylar haberde;
Finans Yetkililerine Göre Resesyon Çok Yakın
HABER GİRİŞ

CNBC’nin CFO Konseyi anketi, büyük organizasyonlarda yer alan 22 baş finans görevlisi ile gerçekleştirildi.

12 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette piyasalar için gelecek yıl tahminleri paylaşıldı.

Anket sonuçlarına göre, üst düzey şirketlerdeki birçok baş finans yetkilisi, ekonomik durum ve piyasaların daha da kötüleşeceğini düşünüyor.

Enflasyon Bir Numaralı Risk

Katılımcılara göre, Amerikan ekonomisi ve küresel piyasalar için büyüme beklentilerinde düşüş yaşandı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü de bu yıl küresel büyüme tahminini düşürdü.

Ankete katılan çok sayıda finans başkanı, enflasyonu bir numaralı risk olarak görüyor. Sıralanan diğer riskler arasında Rusya-Ukrayna savaşı var. Bir diğer risk ise Ukrayna buğdayı ile ilgili Rus gemilerinin sebep olduğu küresel gıda krizi.

GCM Yatırım Banner

2023 Yılında Dünya Ekonomisini Resesyon Bekliyor

Katılımcıların büyük çoğunluğu, 2023’ün ilk yarısında bir resesyon yaşanacağını tahmin ediyor. Ancak 2023’ün ikinci yarısından itibaren resesyonun son bulacağı düşünülüyor.

Finans yöneticilerinin yarısından fazlası, gelecek 6 yılda tüm sektörler arasında en fazla büyümenin enerji alanında gerçekleşeceğini söylüyor.

FED’e Güven Yüksek

Amerikan Merkez Bankası (FED), Perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyondaki yükselişin son 10 yıldan fazla zamandır ilk kez faiz oranlarını artırdığını bildirdi.

Finans yöneticileri, FED’in enflasyonu kontrol edemeyeceği şeklinde bir umutsuzluk halinde değil. Yöneticilerin yarısından çoğu merkez bankasına güvendiklerini aktardı.

Piyasalarda “Ölü Kedi Sıçraması”

Katılımcıların çoğu, Dow Jones Sanayi Ortalamasının, yeni bir yüksek seviye belirlemeden önce 30 bin puanın altına düşmesini bekliyor ve bunu “ölü kedi sıçraması” olarak tanımlıyor.

“Ölü kedi sıçraması” (Dead Cat Bounce), piyasalardaki tabana yaklaşan düşüşlerin sonrasında yükselmeleri ve ardından tekrar düşüşün devam etmesini tanımlamak için kullanılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.