Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finans Şirketi Revolut Yıllık Bilançosunda İlk Kez Kar Bildirdi

Finans odaklı şirket Revolut, 2021 yılında ilk karını bildirirken, geçen yıl gelirlerini yüzde 33 artırdı. Detaylar haberde…
Finans Şirketi Revolut Yıllık Bilançosunda İlk Kez Kar Bildirdi
Yorum

Finansal teknoloji devi Revolut, ücretli paketlerine abonelikler ve uygulamasının genel kullanımı keskin bir şekilde arttıkça, ilk yıllık karını bildirdi. Şirket, yıl için 636,2 milyon pound gelir bildirirken, bu, önceki yıl elde ettiğinin üç katını temsil ediyor. 2020′de Revolut, 205 milyon pound vergi öncesi zarar kaydetmişti.

Revolut’un duyurusu, yatırımcılar kötüleşen makroekonomik koşullar arasında alanı yeniden değerlendirirken toplu işten çıkarmalar ve büyük değerleme kesintileri ile boğuşan bir fintech pazarında nadir bulunan olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

Revolut, 2022 için çeşitlendirilmiş bir iş modeline atıfta bulunarak gelirlerin yüzde 30′dan fazla artışla 850 milyon pounda çıkmasını bekliyor.

Denetimler Bildirimleri Geciktirdi

Şirket, denetçileri düzenlemekten sorumlu bir Birleşik Krallık organı olan Finansal Raporlama Konseyi’nin (FRC) Revolut’un denetimini yetersiz bulmasının ardından dahili muhasebe sistemlerini değiştirirken aylarca süren gecikmelerin ardından 2021 için yıllık hesaplarını yeni onayladı.

Finans Direktörü Mikko Salovaara bu konuyla ilgili açıklamasında, “Muhasebe sistemlerimizin değiştirilmesi gerekiyordu. Mümkün olan en yüksek muhasebe standartlarına tabi tutulduk.” ifadelerini kullandı.

Kripto Gelirleri Azaldı

Revolut, 2022 denetimi için muhasebe firması BDO ile çalışmaya devam edeceğini bildirdi. 2022’de kripto piyasasındaki kriz nedeniyle, bu kalemden elde edilen gelirler azaldı. Salovaara, kripto işinin geçen yıl toplam gelirin yaklaşık yüzde 5-10’unu oluşturduğunu söyledi.

Hesaplarına göre şirket, kripto para ticaretindeki patlamanın yardımıyla 2021’de 26 milyon sterlinlik bir kâr elde etti. Fintech şirketi, 2022 hesaplarını Haziran ayına kadar yayınlamayı planlıyor, ancak bu daha uzun sürebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu