Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finans Kuruluşundan Türkiye’ye 1,46 Milyar Dolarlık Yatırım

Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC), bu yıl Türkiye’ye yapılan yatırımları ve amaçlarını açıkladı.
Finans Kuruluşundan Türkiye’ye 1,46 Milyar Dolarlık Yatırım
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC), bu yıl Türkiye’de yapılan yatırım tutarını açıkladı. Yayımlanan verilere göre kuruluş, 2023 yılında Türkiye’de özel sektörün gelişimini desteklemek amacıyla 1,46 milyar doların üzerinde yatırım yaptı.

Bu yatırımların Türkiye ekonomisinin büyümesinin hızlanmasına, istihdamın artmasına ve ihracatın desteklenmesine yardımcı olacağı belirtildi.

Bunların dışında başka yatırımcıların IFC’nin desteklediği projelere 662 milyon dolarlık yatırım yaptığı ifade edilirken IFC’nin küresel ticaret finansmanı programına katılan bankalar aracılığıyla sınır ötesi ticaretin desteklenmesi amacıyla 996 milyon dolar finansman kaynağı sağlandığı bilgisi aktarıldı.

Yapılan yatırımlar arasında Marport’a rıhtımlarının genişletilmesi ve yenilenmesi için 200 milyon dolar, Fraport TAV’a Antalya Havalimanı’nın iyileştirilmesi için 150 milyon Euro, Türk markalarının küresel rekabet gücünün artırılması amacıyla Assan Alüminyum’a 90 milyon dolarlık yeşil enerji yatırımı ve Arçelik’e 120 milyon Euro’luk finansman imkanı yer alıyor.

Türkiye’de özel yatırımlara olan desteğinin yaklaşık 50 yıldır devam ettiği söylenen açıklamada, son 10 yıl içinde 11 milyar dolara yakın yatırım yapıldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

IFC Türkiye ve Orta Asya Direktörü Wiebke Schloemer, kuruluşun Türkiye’de özel sektörün gelişimini desteklemeye devam ettiğini söyledi.

İmalat sektörünü destekleme, kritik altyapılara yatırım yapma ve ihracatı destekleme noktasına finansmana erişim sağladıklarını, böylelikle Türkiye’nin rekabet gücünün arttığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın