Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finans Devleri Türk Bankalarına Göz Kırptı: Hisseler Canlanıyor!

BIST 100’ün psikolojik seviyeyi korumaya odaklandığı günde banka endeksi yeşil mumlarıyla destek sağlarken, hisseler için finans devlerinden değerlendirme raporu geldi.
Finans Devleri Türk Bankalarına Göz Kırptı: Hisseler Canlanıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin üzerinde artırdığı politika faizi yüzde 40 seviyesine çıkarak 20 yılın zirvesine oturdu. Bu gelişmeyle parasını faize yatırmak isteyenlerin geçen hafta BIST 100 endeksi üzerinde başlattığı satış baskısı 8000 puan olan psikolojik seviyeyi zorladı. Cuma gününü 7959 puandan kapatan BIST 100 endeksi ise yeni haftaya yüzde 1’e yakın yükselişle 8028 puandan giriş yaptı.

BIST 100’ün psikolojik seviyeye tutunduğu saatlerde öne çıkan endeksler arasında bankacılık yer aldı. Sıkılaşma adımlarına karşı direnci sorgulanan bankacılık sektöründe borsada işler yerinde gitti.

Haftalık yüzde 9’ya yakın prim yapan banka endeksi günlük yaklaşık yüzde 4 artış kaydederek TSİ 11.18 itibarıyla 8376 puandan kayda geçti.

Banka Endeksi 27-11-2023
Kaynak: Paratic Piyasalar

Tüm bu gelişmeler ışığında Amerikalı yatırım bankaları Goldman Sachs ve Bank of America ise takibe aldıkları Türk banka hisseleri için hedef fiyatları revize etti.

Akbank (AKBNK) için BofA, hedef fiyatını 39,6 TL’den 53,5 TL’ye çıkararak tavsiyesini ‘Nötr’den ‘Al’a yükseltti. Goldman Sachs ise banka için hedef fiyatını 36 TL’den 38 TL’ye çıkararak, tavsiyesini benzer şekilde ‘Al’ yaptı.

GCM Yatırım Banner

Garanti BBVA (GARAN) için BofA’nın hedef fiyatı 71,6 TL’den 78 TL’ye çıkarken, tavsiyesi de ‘Al’ olarak sabit kaldı. Goldman Sachs, banka için hedef fiyatı 53 TL’den 54 TL’ye yükseltti. Tavsiyesini ise ‘Nötr’ olarak kayda geçirdi.

Halkbank için Beklenti Düşük

Amerika’da yürütülen Reza Zarrab davasında adı geçen Halkbank (HALKB) için Goldman Sachs’ın hedef fiyatı aşağı çekilerek, 7,30 TL’den 7 TL’ye indi. Banka için tavsiye ise ‘Sat’ oldu. BofA’nın ise hedef fiyatı 9,9 TL’den 10 TL’ye çıkarken, tavsiyesi ‘Ortalama altı’ yönünde kaydedildi.

İş Bankası için Goldman Sachs, hedef fiyatını 19 TL’den 21 TL’ye çıkarırken, tavsiyesini ‘Nötr’ yaptı. BofA ise banka için hedef fiyatını 22,5 TL’den 34,5 TL’ye taşırken, tavsiyesini ‘Ortalama altı’ndan ‘Al’a yükseltti.

Vakıfbank için Goldman Sachs’ın hedef fiyatı 9,40 TL’den 10 TL’ye çıkarken, tavsiyesi Halkbank’ta olduğu gibi ‘Sat’ yönünde oldu. BofA’nın Vakıfbank’ta hedef fiyatı 13,2 TL’den 14 TL’ye çıktı. Tavsiyesi ise ‘Ortalama altı’ olarak kalmaya devam etti.

Yapı Kredi’de Goldman Sachs hedef fiyatı 18 TL’den 20 TL’ye çıkarken, tavsiyesi ‘Nötr’ oldu. BofA’nın banka için hedef fiyatı 25,7 TL’den 28,5 TL’ye çıkarken, tavsiyesi ‘Al’ yönünde belirlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın