Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finans Devinden Japon Yeni için Korkutan Uyarı!

Japon yeninin dolar karşısındaki derinleşen düşüşünün devamına ilişkin uyarı yapıldı. USD/JPY için 170 seviyesinin görülebileceği kaydedildi. Detaylar şöyle…
Finans Devinden Japon Yeni için Korkutan Uyarı!
HABER GİRİŞ

Japon yeni son günlerde dolar karşısında son 38 yılın en düşük seviyelerini görürken, finans kurumu Vanguard, para birimi için yeni bir uyarıda bulundu. Kurum, Japonya Merkez Bankası’nın politika değişiminde beklentileri karşılayamaması durumunda dolar/yen kurunun 170 seviyesine doğru hareket edebileceği uyarısında bulundu.

USD/JPY paritesi bugün itibarıyla 161 seviyesinde bulunuyor. Fonun uluslararası tahvil başkanı Ales Koutny, Japonya Merkez Bankası’nın aylık 6 trilyon yenlik (37 milyar dolar) tahvil alımından yapacağı küçük bir kesintinin piyasaları olumsuz etkileyeceğini belirtti.

USD/JPY saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Koutny, “Eğer temmuzda tahvil alımı aylık sadece 5,5 trilyon yene veya hatta 5 trilyon yene gerilerse, piyasalar dolar/yeni 170 seviyesine doğru sürükleyebilir” notunu düştü. Tahvil alım azaltımına faiz artışlarının da eşlik etmesi gerektiğini belirten Koutny, “Eğer bu iki cephenin herhangi birinde beklentileri karşılayamazlarsa, dolar/yenin gidebileceği tek yön var” diye konuştu.

Japon devlet tahvilleri için 10 yıllık faiz oranlarını belirleyerek, yenin emsallerine kıyasla güçlenmesini etkiliyor. Bu durum Japon ekonomisine ve mali pozisyona olan güveni yansıtabilir.

Yen, yabancı yatırım akışları ve Yen cinsinden varlıklara olan artan talep yoluyla güçlenebilir. Beklentilerden yüksek getiriler, piyasaların yakın vadede BoJ cephesinden faiz artırımı veya varlık alımlarında azaltma beklendiğini gösterebilir.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.