Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Financial Times: Gaye Erkan Türkiye’nin Sorunlarını Üstlendi

Londra merkezli Financial Times Gazetesi, bugün yayımladığı analizde TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın yüksek enflasyon ve çözmesi gereken verimsiz bir dizi düzenleme devraldığı aktarıldı.
Financial Times: Gaye Erkan Türkiye’nin Sorunlarını Üstlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı görevine Hafize Gaye Erkan’ın getirilmesi dünya basınında yer aldı. Londra merkezli Financial Times Gazetesi “Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Türkiye’nin Sorunlarını Ele Aldı” başlıklı analizini yayımladı.

Financial Times’ta kaleme alınan analizde yeni TCMB Başkanı Erkan’ın büyük finans kurumlarının bilançolarındaki riski analiz eden karmaşık modeller yaratmada uzman olduğu kaydedildi.

Erkan’ın klasik matematik teorilerindeki köklerinin Erdoğan’ın sahip olduğu radikal ekonomik görüşlerle güçlü bir tezat oluşturduğu aktarıldı.

“Erkan, Çözülmesi Gereken Biz Dizi Verimsiz Düzenlemeyi Devraldı”

Analizde TCMB’nin eski başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun iki yıl içinde faiz oranlarını yüzde 19’dan yüzde 8,5’e indirmesinin, şiddetli bir enflasyon krizini ateşleyen ve lirayı ağır baskı altına alan bir karar olduğu kaydedildi.

Merkez Bankası’nın lirayı istikrara kavuşturma girişiminin döviz rezervlerinin 25 milyar dolar erimesine neden olduğu belirtilerek bu durumun Gaye Erkan’a çok az manevra alanı bırakacağı kaydedildi.

Bunun yanında TCMB’nin eski baş ekonomistlerinden Hakan Kara’nın görüşlerine yer verildi. Erkan’ın işinin hem zor hem de kolay olduğunu düşündüğünü söyledi. Yüksek enflasyon ve çözmesi gereken verimsiz bir dizi düzenleme devraldığını aktardı.

Söz konusu analizde Erkan’ın Türkiye’nin ilk kadın merkez bankası başkanı olarak, bankanın şimdiye kadarki en büyük değişimlerinden birini gerçekleştirmeye geldiği ve risk yönetimi deneyimini kullanmak için yeni bir şans elde edeceği belirtildi.

TCMB Başkanı Erkan’ın Türkiye’yi daha sürdürülebilir bir politika yoluna sokmak ile yabancı yatırımcıları geri çekmek arasındaki ince çizgide yürümesi gerekeceği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu