Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fin Bakan: Türkiye ile Sorunların Çözümü Haftalar Sürebilir

Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, Türkiye’ye PKK ile bağlantıların yakından izleneceğine dair güvence verebileceklerini söyledi.
Fin Bakan: Türkiye ile Sorunların Çözümü Haftalar Sürebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıktığını, sürecin en başından bu yana sıklıkla dile getirdi. Gerekçe olarak ise bu ülkelerin terör örgütlerine karşı tutumunun net olmadığını söylemişti.

Türkiye’nin bu düşüncesi hakkında Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’dan bir açıklamama geldi. Finlandiya’nın Türkiye’ye PKK terörüyle olası bağlantıların daha yakından izleneceğine dair güvence verebileceğini söyledi.

Finlandiya ve Türkiye’nin, ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili sorunları çözmesini umut ettiğini fakat bunun çok hızlı olmayacağını belirtti.

Açıklamasında, “Birkaç gün önce bunun en azından birkaç gün meselesi olacağını söylemiştim. O yüzden temkinli olmak gerekirse, şimdi bunun birkaç hafta süreceğini söyleyebiliriz. Sorunların çözüleceği konusunda iyimserim.” şeklinde sözlere yer verdi.

Haziran ayının sonunda Madrid’de yapılacak NATO zirvesine kadar Türkiye ile sorunların netleşmesini beklediğini söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Türkiye, terörist olarak adlandırdığı kişilerin iade edilmesini, Ankara’nın 2019’da Suriye’nin kuzeyine girmesi nedeniyle uygulanan silah ambargolarının hafifletilmesini talep ediyor.

Haavisto, Türkiye’nin bu konudaki kaygılarını giderecek yaklaşımda bulunarak “Türkiye’ye kesinlikle böyle garantiler verebiliriz. PKK, Avrupa’da terör örgütü olarak listelendiği için Finlandiya topraklarında terör faaliyeti hazırlığına izin vermemek için üzerimize düşeni yapmamız önemlidir.” İfadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Almanya, İsveç, Finlandiya, Fransa hepsinde terör örgütleri her türlü gösteriyi yapıyor. Bunlar oralarda terör estiriyor. Yöneticileri her türlü güvenceyi veriyor.” şeklinde konuşmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.