Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Filistin Seçimini Yaptı: ABD’ye Rest Çin’e Jest

Çin ile teknoloji ve ticaret yarışında olan ABD, safından bir ülkeyi daha kaybetti. Filistin, Biden yönetimi yüzünden Çin’e yakın olacaklarını duyurdu.
Filistin Seçimini Yaptı: ABD’ye Rest Çin’e Jest
HABER GİRİŞ

Çin ile güç savaşında pek çok ülkeyi yanında isteyen ABD, Filistin’in restiyle karşı karşıya kaldı. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, ABD Başkanı Joe Biden’ı hedef göstererek Beyaz Saray yönetiminin hayal kırıklığı yarattığı yorumunu yaptı.

ABD’den uzaklaşan Filistin’in Çin’e yaklaştığını ifade ederek, “Başkan Biden’ın verdiği sözlerin üzerinden üç yıl geçti ancak Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) ve Doğu Kudüs’teki hastanelere yönelik mali destekten başka bir şey görmedik” dedi.

İsrail’in saldırıları karşısında Biden yönetiminin takındığı tavrı gerekçe gösteren Filistin Dışişleri Bakanı, ülkesinin daha çok karamsarlaştığını söyledi.

Filistin’in Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyeliğini destekleyen Çin’e duyduğu yakınlığı dile getirerek, “Çin, sadece ekonomik olarak değil, siyasi olarak da Orta Doğu’daki varlığını artırmak istiyor. Dünyanın birçok ülkesi de çok önemli bir küresel oyuncu haline gelen Çin’in desteğini istiyor” diye konuştu.

Basın toplantısında konuşan Filistinli Bakan, İsrail ile ihtilafı ortadan kaldırılacak olası bir barış planı için ise “Ortadoğu’da bir barış süreci yok. Eğer gelecekte bu olursa, neden diğer ülkelerin yanında Çin de yer almasın?” şeklinde çıkışta bulundu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın