Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FIFA’dan Savaş Ortamında Yabancı Futbolculara Finansal Koruma

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği, Ukrayna'daki belirsiz ortamdan etkilenen yabancı oyuncuları korumak için harekete geçti. Detaylar haberde;
FIFA’dan Savaş Ortamında Yabancı Futbolculara Finansal Koruma
HABER GİRİŞ

Dünya futbolunun en üst düzey yönetim organı Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Ukrayna ve Rusya futbol federasyonlarına bağlı kulüplerde top koşturan yabancı oyuncuları ilgilendiren önemli bir karar aldı.

Alınan karar; yabancı futbolcu ve antrenörlerin sözleşmelerini, tarafları finansal koruma altına almak amacıyla bir süre daha askıya almayı kapsıyor.

Sözleşmeler 2023’e Kadar Askıya Alınabilecek

FIFA, oyuncuların Statüleri ve Transferlerine İlişkin Yönetmelik’te geçici istihdam kurallarında genişlemeye gitti. Bu kapsamda, Ukrayna ve Rusya federasyonlarına bağlı kulüplerin bünyesinde yer alan yabancı oyuncular ve antrenörlere sözleşmelerini 30 Haziran 2023’e kadar askıya alma hakkı tanındı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Ukrayna Futbol Federasyonu’na (UAF) veya Rusya Futbol Birliği’ne (FUR) bağlı kulüpler, 30 Haziran 2022’den önce veya yazılı olarak aksi kararlaştırılmadıkça, ilgili yabancı oyuncuları ve antrenörleri ile karşılıklı bir anlaşmaya varmamalıdırlar. Yabancı oyuncu ve teknik direktörlerin kulüpleriyle olan iş sözleşmelerini 30 Haziran 2023’e kadar askıya alma hakları olacaktır.

GCM Yatırım Banner

Bu hükümler; Ukrayna kulüplerini korumasının yanında yabancı oyuncu ve teknik adamların Rusya’dan ayrılmasını kolaylaştırırken, oyunculara ve antrenörlere antrenman yapma, aktif futbol oynama ve maaş alma fırsatı veriyor.

FIFA’dan yapılan açıklamada ayrıca “FIFA, düzenleyici çerçevenin herhangi bir yeni gelişmeye göre düzenlenmesini sağlamak için Ukrayna’daki durumu yakından izlemeye devam edecek. Ayrıca Rusya’nın Ukrayna’da süregelen güç kullanımını kınamaya devam ediyor ve savaşın hızlı bir şekilde durdurulması ve barışa dönülmesi için çağrıda bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

FIFA, bu yılın başlarında yaptığı açıklamada; Ukrayna kulüplerinde oynayan yabancı futbolcuların ve antrenörlerin sözleşmelerinin 30 Haziran 2022’ye kadar askıya alındığını duyurmuştu. Böylelikle bu konuda yeni bir hamle yapılmış oldu.

Ukrayna’daki Ortam Spor Faaliyetlerini Etkilemeyi Sürdürüyor

Ukrayna kulüpleriyle sözleşmesi devam eden yabancı oyuncuların çoğu Rusya’nın Şubat ayında ülkeyi işgal etmesinden bu yana ülkeden ayrıldı. Ligin iki ay içinde yeniden başlaması durumunda bu oyuncuların geri dönüp dönmeyecekleri belirsizliğini koruyor.

Sonuç olarak, FIFA artık oyuncuların ve teknik adamların dönüşlerini erteleme kararı almalarına izin verecek ve sözleşmeleri yürürlükte kalacak. Kuralların gevşetilmesi aynı zamanda Rusya’yı daha fazla cezalandırma girişimi olarak görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.