Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fidan’dan Gazze Açıklaması: Huzur İki Devletli Çözümden Geçiyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar haberde…
Fidan’dan Gazze Açıklaması: Huzur İki Devletli Çözümden Geçiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Gazze’deki savaşa ilişkin açıklamalarda bulundu. Görüşmede başlıca gündem maddelerinin Gazze’deki trajedi olduğunu belirten Fidan, “Elektriği ve suyu kesilen, gıda ve ilaç tedariki engellenen Gazzeliler günlerdir ağır bombardıman altındalar.” diye konuştu.

Bakan Fidan açıklamasının devamında, “Bu kıyım ve zulüm karşısında sessiz kalmamız mümkün değil. Nitekim cumartesi günü İstanbul’da hep birlikte katıldığımız Büyük Filistin Mitingi Gazzeli mazlumların yanında olduğumuzun en somut göstergelerinden biriydi.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in girdiği yanlış yoldan bir an önce dönmesi ve şiddete son vermesi çağrısında bulunan Fidan, İsrail’in şiddet yoluyla güvenliği tesis edilemeyeceğini anlaması gerektiğini belirtti.

“Bazı ülkelerin Gazzedeki kıyıma aleni destek vermesi şiddeti teşvik etmesi kabul edilemez.” sözleri ile konuşmasını sürdüren Fidan, Gazze’deki insanlık dramının bölge ülkelerini de etkisi altına alacak bir savaşa dönüşmesini istemediklerini, bu nedenle bölge içi ve bölge dışı tüm aktörleri kalıcı ve adil barışı teşvik etmeye çağırdıklarını söyledi.

Varılacak bir anlaşmanın uygulanması aşamasında garantör olarak sorumluluk almaya hazır olduklarını vurgulayan Fidan, “Tüm bu çabalarımızın amacı 67 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan coğrafi bütünlüğe sahip egemen Filistin devletinin kurulmasıdır. Filistin için de, İsrail için de huzura kavuşmanın yolu iki devletli çözümden geçiyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

AB’ye Ateşkes Mesajı

Bakan Fidan, Avrupa Birliği’nin ateşkes ifadesini duymak istemediğini belirterek, “Onların durduğu yer ABD ile beraber bildiğiniz gibi İsrail’in şu anda yürüttüğü askeri harekatın yine İsrail’in takdir edeceği şekilde devam etmesi.” açıklamasını yaptı.

Filistinlileri tatmin edecek bir çözümün ortaya konması ve bölge ülkelerinin de burada sorumluluk alması yönünde bir çözümü kabul etmeleri gerektiğini belirten Fidan, “Aksi takdirde bu şiddet sarmalı kendisini bölgede üretmeye devam edecek. Coğrafi olarak çatışmaların yaygınlaşmasına ilişkin endişelerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Fidan bölgede diplomatik çabayı kullanma yolunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük bir iradesi olduğunu, liderleri diplomasisi ile Türkiye’nin üstüne düşeni yapmakta tereddüt etmeyeceğini vurguladı.  (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.