Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ferrari Borsaya Açılıyor!

Ferrari Borsaya Açılıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Hiç şüphesiz araba sevdalıları için Ferrari vazgeçilmez bir seçenektir. Hızın ve lüksün sembolü olan 67 yıllık araba üreticisi Ferrari, bir yıl önce borsaya açılacağının haberlerini vermişti. Geçen yıl alınan bu kararın yanında markanın %90’lık kısmının Fiat Chrysler grubu arasında paylaştırılacağı, %10’luk kısmının ise borsada işlem göreceği söylenmişti.

Bu planlar doğrultusunda Fiat Chrysler Automobiles (FCA), Ferrari’nin halka arz edilmesi için New York Borsası’na başvuruda bulundu. FCA, halka arz için ABD Sermaye Piyasası Kuruluşu’na başvuruda bulunulurken; hisselerin Ekim ayında satışa sunulması planlanıyor. FCA’nın bu satıştan 100 milyon dolarlık bir kaynak sağlamayı hedeflediği belirtiliyor.

Demek oluyor ki Ferrari logosunun ardındaki başarılı hikaye, borsada da kendini gösterecek.

Başvurusu yapılan bu halka arzda, otomotiv şirketlerinin en borçlularından FCA, yaklaşık 53 milyar dolarlık yatırım planını kısmen de olsa finanse edebilecek.

İtalyan, Amerikan ortaklığındaki FCA’nın yaptığı başvuruda; 11 milyar dolarlık otomobil biriminin 2016’nın ilk dönemi itibariyle ayrışmasının tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi.

FCA’nın halka arz konusunda tam olarak ne kadarlık bir hisse satmayı planladığı ve satış fiyatları hakkında henüz net bir bilgi verilmedi. Bunun yanında FCA’nın halka arz için Bank of America, Merrill Lynch, Santander’i görevlendirdiği biliniyor.

FCA Ferrari’nin %90’lık bir kısmını elinde bulunduruyor, %10’luk kısım ise hala Ferrari ailesine ait. Şirketin halka açılmasının ardından kalan %80’lik kısım, FCA hissedarları arasında paylaştırılacak. Bu durum ise otomatikman FCA hissesi alanların Ferrari hissesi almaya hak kazanması anlamına geliyor. Uzmanlara göre bu durum FCA hisselerine ilginin artmasını sağlayacak.

Ferrari’nin kasasında, 31 Mart itibariyle 977 milyon Euro nakit para bulunuyor. Ünlü İtalyan araba markasının satışları, ilk çeyrekte 621 milyon Euro olarak gerçekleşmişti. Şirketin net kazancı ise %20’lik bir artışla 65 milyon Euro olarak açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu