Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ferhat gibi Dağlar Delindi! Türkiye Tüneller Ülkesi Oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Türkiye'nin bazı tünellerinin uluslararası arenada sertifika ve ödüllere sahip olduğuna işaret etti. Detaylar haberde;
Ferhat gibi Dağlar Delindi! Türkiye Tüneller Ülkesi Oldu
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, son 21 yılda faaliyete alınan köprü, tünel ve kara yolu yatırımlara ilişkin açıklamada bulundu. Kara yolu ulaşımını daha etkin, ekonomik, sürdürülebilir, çevre dostu hale getirmek için önemli ve devasa projelere imza attıklarının altını çizdi.

21 senede 3 bin 844 yeni köprünün inşa edildiğini söyleyen Uraloğlu, 405 yeni tünelin hizmete sunulduğunu bildirdi. Köprü uzunluğunda yüzde 145, tünel uzunluğunda ise yüzde 1350 artış sağlandığını kaydetti.

Kara yolu ulaşımında köprü ve tünellerin önemine işaret ederek, dünyanın gıpta ettiği eserleri ülkeye kazandırdıklarını belirtti. Avrasya Tüneli, Marmaray, Osman Gazi Köprüsü, 1915 Çanakkale ve Yavuz Sultan Selim köprülerinin bu dev projelerden sadece birkaçı olduğunu da söyledi.

Türkiye’nin Ulaşım Altyapısı Modernize Edildi

Toplam 68 bin 726 kilometre uzunluğunda yol ağı oluşturduklarını bildiren Uraloğlu, “Bu ağ içindeki köprüler ve tüneller, kara yolu erişimini kolaylaştırarak trafik güvenliği ve konforunu artırıyor. Bu projelerle, Türkiye’nin ulaşım altyapısı modernize edilerek güvenli ve hızlı ulaşım sağlandı.” dedi.

Bakanlık tarafından kara yolu ulaşımını etkin bir şekilde yöneterek ülkenin ekonomik kalkınmasına ve sosyal hayatına katkı sağladıklarını ileterek, tüm bu yatırımların 21 yılda gerçekleştirildiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Yol medeniyettir ve Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi Halka Hizmet Hakk’a Hizmet düşüncesiyle çalıştıklarını vurguladı.

Türkiye, Köprü ve Tünellerle Ulaşımda Çığır Açtı

Türkiye genelinde daha önce 5 bin 967 köprünün hizmet verdiğini söyleyen Uraloğlu, 2003-2023 döneminde 3 bin 844 yeni köprü inşa edildiğini ve toplam köprü uzunluğunun 765 kilometreye çıkartıldığı ekledi.

2003’te 83 tünelin faaliyette olduğunu dile getiren Uraloğlu, bu tünellerin toplam uzunluğunun sadece 50 kilometre olduğunu aktardı. Aynı dönemde inşa edilen 405 yeni tünel ile toplam tünel sayısını 488’e yükselttiklerini iletti.

Zigana Tüneli, Ovit Tüneli, Eğribel Tüneli, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli ve Cankurtaran Tüneli gibi projelerle Türkiye’nin en uzun ve stratejik tünelleri arasında yer aldığına dikkat çekti.

Kuzey Marmara Otoyolu’nda bulunan 10 adet tünelinse dünyanın en geniş kesit alanına sahip kara yolu tünelleri olduğunu söyleyen Uraloğlu, şöyle konuştu;

“Bazı tünellerimiz ise uluslararası arenada sertifika ve ödüllere sahip. Ülke ve millet aşkımız ile adeta Ferhat gibi dağları delerek, Türkiye’yi tüneller ülkesi haline getirdik. Türkiye, köprü ve tünellerle ulaşımda çığır açtı.”

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.