Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Tercih Ettiği Enflasyon Göstergesi Beklenti Altı Geldi

FED’in takip ettiği ABD verisi açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinin faiz kararı beklenirken rakam FED için beklentileri nasıl etkiledi?
FED’in Tercih Ettiği Enflasyon Göstergesi Beklenti Altı Geldi
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) için önemli kişisel tüketim harcamaları (PCE) verileri ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlandı. FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan çekirdek PCE fiyat endeksi yüzde 5,1’e ulaştı. Beklenti yüzde 5,2’ye yükseliş yönündeydi. Rakam, önceki ayın yüzde 4,9’undan arttı.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi, Eylül’de aylık bazda ise yüzde 0,5 artarak beklentileri karşıladı.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise yıllık bazda yüzde 6,2, aylık bazda yüzde 0,3 arttı.

Eylül’de aylık değerlendirmede mal fiyatları, dayanıksız mal (benzin ve diğer enerji malları başta olmak üzere) fiyatlarındaki düşüşü yansıtarak yüzde 0,1 geriledi. Hizmet fiyatları, konut ve ulaşım hizmetleri öncülüğünde yüzde 0,6 arttı.

Gıda fiyatları yüzde 0,6 artarken, enerji fiyatları yüzde 2,4 azaldı. Yıllık bazda değerlendirmede mal fiyatları yüzde 8,1 ve hizmet fiyatları yüzde 5,3 arttı. Gıda fiyatlarında yüzde 11,9, enerji fiyatlarında yüzde 20,3 artış oldu.

Neticede FED için önemli olan çekirdek PCE, yüzde 4,9’dan yüzde 5,1’e artsa da yüzde 5,2’lik piyasa tahminlerinin altında kaldı. Bu durum, FED için 75 baz puanlık artırım tahminlerini yeniden teyit etti.

GCM Yatırım Banner

Ekonomist Mohamed El-Erian, verilerin ardından yaptığı yorumda ABD rakamlarının çoğunun beklentileri karşıladığını söyledi. Özellikle de Fed’in dikkatle izlediği istihdam maliyeti endeksinin kişisel gelirde olduğu gibi yüzde 1,3’lük fikir birliğiyle uyumlu olduğunu belirtti. İstisnanın ise yukarı yönlü şaşırtan kişisel harcamalar olduğunu ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.