Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Şahin Duruşundan Sonra Pazara Meydan Okuyan 3 Kripto Para

Yıl içinde iki ek faiz artışı mesajını veren FED'in şahin duruşuna karşı bazı kripto para birimleri daha güçlü duruş sergiliyor. Detaylar haberde;
FED’in Şahin Duruşundan Sonra Pazara Meydan Okuyan 3 Kripto Para
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para birimleri fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranı artışlarına ilişkin son duruşuna tepki olarak keskin bir şekilde düşüş yaşadı.Ancak Uniswap (UNI), Algorand (ALGO) ve Terra Classic (LUNC) gibi bazı kripto varlıklar, piyasanın geneline yayılan yoğun satış dalgasından kendilerini korumayı başardı.

Jerome Powell başkanlığındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Çarşamba günü agresif faiz artırım döngüsünü durdurma kararı aldı.

FED’İN İki Ek Faiz Artırım Sinyali Piyasayı Olumsuz Etkiledi

2022’nin başından bu yana gerçekleşen on artışın ardından FED faiz oranlarını değiştirmedi ve 2023’ün sonundan önce iki ek faiz artırımının yolda olabileceğinin sinyalini verdi. Bu olasılık, kripto varlık sahipleri arasında bir olumsuz duygu dalgasını tetikledi ve sonuç olarak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve altcoin fiyatlarında sert düşüş yaşandı.

Bununla birlikte, UNI, ALGO ve LUNC geliştirme güncellemeleri ve ortaklıklar, bu tokenlarda kısa süreli olsa da bir ralliyi ateşledi ve yatırımcılarına kazanç sağladı.

Piyasaların Gözü FED’deydi

FED, iki günlük toplantısını şahin bir duraksama ile tamamladı. FOMC üyeleri, faiz oranlarına ilişkin beklentilerini nokta grafiği aracılığıyla detaylandırdılar. Noktalar yukarı doğru hareket etti, yani faiz oranlarına ilişkin medyan beklenti yıl sonunda yüzde 5,6’ya çıkarak önceki yüzde 5,1’lik tahminin üzerine çıktı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: FXStreet

FOMC nokta grafiği, komite üyelerinin bireysel olarak federal fonlar oranının gelecekte olması gerektiğine inandıkları yeri belirttikleri 19’a kadar noktadan oluşur. Nokta grafiği, para politikasındaki potansiyel değişiklikleri ölçmek için yatırımcılar ve ekonomistler tarafından yaygın olarak izlenmektedir.

Piyasada Sert Düşüşler Yaşandı

Öngörülen nihai oran, Haziran 2023 itibarıyla yüzde 5,6 olup, yıl sonuna kadar iki artış daha anlamına gelmektedir. Faiz oranı artışı, ABD dolarını yatırımcılar için daha çekici hale getirerek, sermayeyi riskli varlıklardan uzaklaştırmakta olup, yıl sonunda iki faiz artışı olasılığı, Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinler gibi kripto para birimlerinde sert düşüşleri tetikledi.

Binance verilerine göre Bitcoin fiyatı Çarşamba günü 26.205 dolardan haber yazımı itibarıyla 24.951 dolara düşerek yüzde 4,7 geriledi. Ethereum fiyatı yüzde 6,6 düşerek 1.633 dolara ulaştı. Piyasa değerine göre ilk 30 altcoinin fiyatları bir gecede yüzde 3 ila yüzde 8 arasında düştü.

Kan banyosunun ortasında, üç token ise sahipleri için kazanç sağladı. UNI, ALGO ve LUNC fiyatları Çarşamba gününden bu yana sırasıyla yüzde 4,3, yüzde 1,6 ve yüzde 1,6 arttı.

UNI, ALGO ve LUNC Fiyatlarını Yükselten Katalizörler

En büyük merkeziyetsiz kripto para borsası konumundaki Uniswap’in 13 Haziran’da tanıtımını gerçekleştirdiği v4 sürümü, geliştiricileri protokole çeken özelliklere vurgu yaptı. Kod taslağının yayınlanması, Uniswap’in topluluk üyeleriyle etkileşim kurması ve UNI’nin benimsenmesini sağlaması için ilk adım olup, bu durumun UNI fiyatı için bir yükseliş katalizörü görevi göreceği belirtiliyor.

Algorand kısa bir süre önce, web3 şirketleri için blockchain benimsenmesini sağlamak amaçlı blockchain bulut şirketi Seracle ile bir ortaklık duyurdu. Ortaklık, web3 projeleri için blockchain maliyetlerini yüzde 90’a kadar azaltıyor.

Terra LUNA Classic’in çekirdek geliştirici grubu olan Ortak L1 Görev Gücü (L1TF) ise Çarşamba günü itibarıyla v2.1.1 parite yükseltmesini başarıyla tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.