Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Nisan Raporunda En Büyük Finansal Risk Vurgusu

Federal Rezerv tarafından yayınlanan raporun Nisan sayısında en büyük finansal riskin enflasyon olduğu kaydedildi. Detaylar geliyor...
FED’in Nisan Raporunda En Büyük Finansal Risk Vurgusu
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv tarafından, Amerikan finansal sistemindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı Finansal İstikrar Raporu’nun Nisan sayısı yayımlandı. Raporda, inatçı enflasyonun ve sıkı para politikasının etkilerinin piyasa katılımcıları arasında en çok belirtilen risk olmaya devam ettiği ifadeleri öne çıktı.

Enflasyonun yeniden hızlanmasının faiz oranlarını beklenenden daha uzun süre yüksek tutabileceği uyarısının yer aldığı raporda, “Kalıcı enflasyonist baskıların beklenenden daha kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna yol açması riski en sık dile getirilen risk olmaya devam etti.” ifadeleri yer aldı.

Katılımcıların yaklaşık üçte ikisi politika belirsizliğini bir risk olarak gördüğünü belirtti. FED katılımcıları, ticaret politikası ve artan jeopolitik gerilimlerle ilgili diğer dış politika konuları da dahil olmak üzere birçok belirsizlik olduğuna dikkat çekti. ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili politika belirsizliği olduğu kaydedildi.

Raporda, Orta Doğu’daki çatışmalar ve Rusya’nın Ukrayna’da devam eden savaşının, enerji ve emtia piyasaları ile küresel değer zincirlerinde sürekli aksama olasılığı da dahil olmak üzere küresel ekonomik faaliyetlere yönelik riskler oluşturduğuna dikkat çekildi.

FED’in faiz kararını alacağı ilk toplantı 1 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek. Bu toplantıda faiz oranlarının bırakılması bekleniyor. FED faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığına kadar çıkarmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.