Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Favori Enflasyon Göstergesi 40 Yılın Rekorunu Kırdı

Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi Ocak ayında rekor seviyelere yükseldi. Beklenti üstü okumalar, faize ilişkin beklentileri artırdı.
FED’in Favori Enflasyon Göstergesi 40 Yılın Rekorunu Kırdı
HABER GİRİŞ

Gündem Rusya-Ukrayna savaşına odaklansa da FED’in para politikasına ilişkin beklentiler önemini koruyor. ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından yayımlanan son veriler, bu durumu bir kez daha gösterdi.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) izlediği enflasyon göstergesi olan Çekirdek PCE (Kişisel Tüketim Giderleri) Fiyat Endeksi, Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 5,2 artışla 40 yılın zirvesine çıktı.

FED için Kritik Veri 40 Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Çekirdek PCE Endeks Ocak
KAYNAK: U.S. Bureau of Economic Analysis

Gıda ve enerjiyi içermeyen Çekirdek PCE Fiyat Endeksi’nde Ocak ayının yüzde 5,2’lik okuması, Nisan 1983’ten bu yana görülen en yüksek değer oldu. Okuma, kalıcı enflasyonist baskıları ortaya serdi. Çekirdek PCE Fiyat Endeksi aylık bazda ise Aralık’tan değişmeyerek yüzde 0,5’te kaldı.

Diğer tarafta gıda ve enerji fiyatları dahil olan gösterge PCE endeksi aylık bazda yüzde 0,6, yıllık bazda yüzde 6,1 arttı. Yıllık artış, 1982’den beri görülen en yüksek artış olarak kayda geçti.

Kilit enflasyon göstergesi 39 yılın en yüksek seviyesine çıksa da tüketiciler agresif harcamalardan kaçınmadı. Rapor tüketici harcamalarının beklenenden daha hızlı arttığını ve yüzde 1,6’lık tahmine karşı yüzde 2,1 arttığını gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Harcama artışı Aralık ayındaki yüzde 0,8’lik düşüşü tersine çevirdi. Bu, kişisel gelirin ay için sabit kalmasına rağmen geldi ki gelir de yüzde 0,3’lük düşüş beklentisini yendi.

Yüksek okumalar, FED’in faiz artırımına ilişkin şahin beklentileri destekledi. Daha önce birçok uzman ve kurum FED için agresif artırım tahminlerinde bulunmuştu. Morgan Stanley 2022 yılı boyunca gerçekleştirilecek faiz artışlarının 150 baz puana ulaşacağını tahmin ederken her seferinde 25’er puanlık artış yapılacağını öngördü.

İlk artırımın ise Mart ayında gerçekleştirileceğini tahmin etti. Benzer bir hamle dünyanın en büyük bankası JPMorgan’dan geldi. Banka, FED’in yılın kalan dönemde yapacağı her toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımına gideceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.