Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Eski Başkan Yardımcısından Beklenmeyen Açıklama

FED’in eski başkan yardımcısı ve dünyanın en büyük aktif tahvil fonunu yöneten Pimco’dan Richard Clarida, faiz beklentisini paylaştı.
FED’in Eski Başkan Yardımcısından Beklenmeyen Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pacific Investment Management Co. (Pimco)’dan Richard Clarida, ABD Merkez Bankası’ndan (FED) beklentilerini ve ekonomiye dair görüşlerini açıkladı. Dünyanın en büyük aktif tahvil fonunu yöneten Pimco ekonomistine göre FED inatçı enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını daha da artırmak zorunda kalabilir.

Aynı zamanda eski FED başkan yardımcısı olan Clarida, Bloomberg’in New York’taki konferansda yaptığı konuşmada, enflasyondaki artışın durduğunu ve işgücü piyasasında herhangi bir gevşeklik yaşanmadığını söyledi.

FED için alınacak en iyi haberin, enflasyonun oldukça düşük ve sabit bir hale gelmesi olduğunu dile getirdi.

Hazine tahvillerindeki artışa dikkat çekerek, bu artışların yatırımcıların merkez bankasının önümüzdeki aylarda borçlanma maliyetlerini artıracağı yönündeki beklentilerin geri çevirmesine yol açtığını sözlerine ekledi.

10 yıllık Hazine tahvil faizlerinin 2007 yılından bu yana ilk kez yüzde 5’in üzerine çıktığını, bu duruma yol açan sebeplerin Hazine piyasasındaki satışlar, tahvil arzı, parasal genişlemenin sona ermesi ve FED Başkanı Jerome Powell’ın faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağına dair söylemleri olduğunu sıraladı.

GCM Yatırım Banner

Tahvil faizlerinin bu denli yüksek seviyelerde uzun süre kalmasının, ekonomi üzerinde o kadar etki yaratacağını sözlerine ekledi.

Birçok FED yetkilisi faizlerin şu an için yeterli düzeyde olduğunu söylerken, Clarida’nın bu sözleri piyasada yeniden şahin havası estirecek nitelikte.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.