Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Enflasyon Ölçütü 6 Ayın En Düşüğüne Geriledi!

FED’in favori enflasyon göstergesi Mayıs ayında hafif gerilese de tarihi seviyelerde kaldı. Detaylar haberde;
FED’in Enflasyon Ölçütü 6 Ayın En Düşüğüne Geriledi!
HABER GİRİŞ

ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun (BEA) açıkladığı verilere göre Çekirdek PCE (Kişisel Tüketim Giderleri) Fiyat Endeksi Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 4,7 arttı.

Böylelikle Şubat’ta ulaştığı yüzde 5,3’lük 40 yılın yükseğinden geriledi. 6 ayın en düşüğü olan rakam, dünyanın en büyük ekonomisinde fiyat artışlarında azalmaya işaret etti. Aylık bazda ise çekirdek PCE Fiyat Endeksi yüzde 0,3’lük artış kaydetti. Bu, yüzde 0,4 artış yönündeki beklentilerin hafifçe altında kaldı.

Kişisel Gelirde Yükselme, Harcamalarda Düşüş Yaşandı

BEA’nın raporu, ABD’deki tüm ekonomik faaliyetlerin yaklaşık yüzde 70′ini oluşturan tüketici harcamaları üzerindeki baskıları yansıttı. Kişisel gelir Mayıs ayında yüzde 0,5 artarken harcanabilir kişisel gelirde aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 3,3 oranında düşüş yaşandı.

Aynı zamanda mal enflasyonu yüzde 9,6,, hizmet fiyatları ise yüzde 4,7 arttı. Bu arada kişisel tasarruf oranı bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 5,4′e yükseldi.

Comerica Bank Baş Ekonomisti Bill Adams; “Yükselen yaşam maliyeti, Mayıs ayında ek işlerden ve yüksek ücretlerden kaynaklanan artan harcama gücünün tamamını absorbe etti” diyerek tüketici güvenindeki çöküşün sürpriz olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz Nisan ayında çekirdek enflasyon göstergesi yüzde 4,9’a gerilemişti. Böylece en son Aralık 2021’de gördüğü seviyeye gerileyerek 4 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın