Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Favori Enflasyon Göstergesi Nisan’da Geriledi!

FED’in favori enflasyon göstergesi olan ve küresel piyasalar tarafından beklenen kritik ABD verisi açıklandı. Rakam beklentileri karşıladı. Detaylar altta...
FED’in Favori Enflasyon Göstergesi Nisan’da Geriledi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Nisan ayına ilişkin beklenen veriyi açıkladı.

FED’in izlediği enflasyon göstergesi olan ve değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek PCE (Kişisel Tüketim Giderleri) Fiyat Endeksi beklentilerle uyumlu olarak yüzde 4,9’a geriledi.

Mart’ta Çekirdek PCE Fiyat Endeksi önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Endeksteki yıllık değişim Şubat 2021 sonrası ilk kez yavaşlamıştı. Nisan’da Çekirdek PCE Fiyat Endeksi, en son Aralık 2021’de gördüğü seviyeye geriledi. Böylece 4 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

PCE Fiyat Endeksi Nisan
KAYNAK: Trading Economics

Gerileme, yüksek seviyelerde kalsa da enflasyonist baskıların biraz gerileyebileceğine işaret etti. Bu ABD’de enflasyonun zirveye ulaştığı ve bundan sonra gerilemeye başlayacağı yönünde tahminleri destekledi.

Ancak yüzde 4,9’luk rakama 40 yılın zirvesinde seyreden enflasyona en büyük katkıyı yapan değişken gıda ve enerji fiyatlarının dahil olmaması, rahatlamaya ilişkin soru işaretlerini canlı tuttu.

GCM Yatırım Banner

ABD’de Kişisel Gelir Beklenti Altı Gelirken Harcamalar Güçlü Kaldı

Bu arada ABD’de kişisel gelir Nisan’da Mart ayındaki yüzde 0,5’lik artışın ardından bir önceki aya göre yüzde 0,4 arttı. Bu yüzde 0,5 artış yönündeki beklentileri karşılamadı.

Harcanabilir kişisel gelir 48,3 milyar dolar (yüzde 0,3) ve kişisel tüketim harcamaları (PCE) 152,3 milyar dolar (yüzde 0,9) artış oldu.

Nisan ayında kişisel gelirdeki artış, esas olarak, mal sahiplerinin gelirindeki düşüşle kısmen dengelenen varlıklar üzerindeki tazminat ve kişisel gelir gelirlerindeki bir artışı yansıttı. Bununla birlikte mülk sahiplerinin gelirlerindeki düşüşe tarım dışı gelirler öncülük etti.

ABD’de kişisel harcamalar, Mart ayında yukarı yönlü revize edilen yüzde 1,4’lük artışın ardından bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttı. Bu, artan fiyatlara rağmen tüketimin güçlü kalmaya devam ettiğinin bir işareti olarak yorumlandı.

Benzin ve diğer enerji ürünlerine yapılan harcamalar azalırken, motorlu taşıtlar ve parçaları, gıda hizmetleri ve konaklama ile konut ve kamu hizmetleri başta olmak üzere mal ve hizmetlerde yaygın harcamalar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.