Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Baz Aldığı Çekirdek Enflasyon Aralık’ta Yavaşladı

FED’in faiz politikasında esas aldığı verilerden çekirdek enflasyon açıklandı. Rapor aylık bazda düşüş olduğunu gösteriyor.
FED’in Baz Aldığı Çekirdek Enflasyon Aralık’ta Yavaşladı
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Aralık ayına dair çekirdekj enflasyon ve tüketici harcamalarına dair veriler açıklandı. Federal Rezerv tarafından kilit olarak kabul edilen çekirdek enflasyon hızında yavaşlama dikkat çekse de, tüketiciler Aralık ayında daha az harcadı.

Gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları, Aralık ayında beklenti ile paralel olarak yüzde 4.4 olarak gerçekleşti. Bu Kasım ayındaki yüzde 4,7’lik çekirdek enflasyon verisinin ardından düşüşü temsil ediyor. Böylece Ekim 2021′den bu yana en yavaş yıllık artış görüldü.

Tüketici Harcamaları Azaldı

Aylık bazda, sözde çekirdek enflasyon tahminleri karşıladı ve yüzde 0,3 artış kaydetti. Tüketici harcamaları ise düşük olan tahminlerin de altında kaldı. Bu da ekonominin 2022′nin sonunda yavaşladığını ve 2023 durgunluğu beklentilerine katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Enflasyona göre ayarlanmış harcamalar ayda yüzde 0,2 düşerek Wall Street’in beklediği yüzde 0,1′lik düşüşün altında gerçekleşti. Kişisel gelir, beklendiği gibi aylık yüzde 0,2 arttı. Rakamlar, FED yetkililerinin faiz artışlarının ekonomi üzerindeki etkisini ölçmek için yakından izlemesiyle geldi.

Veriler aynı zamanda tüm ABD ekonomik faaliyetinin üçte ikisinden fazlasını yönlendiren tüketici harcamalarının azaldığını da gösteriyor. Enflasyondan arındırılmış reel tüketici harcamaları yüzde 0,3 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar Verileri Değerlendirdi

Capital Economics Kuzey Amerika baş ekonomisti Paul Ashworth, “Reel tüketim bu yılın ilk birkaç ayında büyümeye dönse bile, önceki çeyreğin kötü bir şekilde sona ermesi, ilk çeyrek reel tüketim büyümesinin sıfıra yakın olacağı anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu. Ashworth ilk çeyrek GSYİH büyümesinin yıllık yüzde 1,5 oranında düşmesini bekliyor.

Navy Federal Credit Union’ın kurumsal ekonomisti Robert Frick ise tüketici harcamalarındaki genel düşüşün dramatik olmadığını belirterek, gelirlerin yükseldiğini ve enflasyonun düştüğünü söyledi. Enflasyonun istikrarlı bir oranda düşmeye devam etmesi halinde, Amerikalıların bu yıl biraz mali rahatlama hissedebileceğini ifade etti.

Rapor, enflasyon baskılarının, pandeminin ilk günlerinde yüksek talep gören mallardan ABD ekonomik faaliyetinin geleneksel olarak odaklandığı hizmetlere kaymaya devam ettiğini gösteriyor.

Tarihi zirvelere ulaşan enflasyonu düşürme çabasıyla FED, 2022′de Mart ayında sıfıra yakın olan gösterge borçlanma oranını şu anda yüzde 4,5’e kadar çıkardı. Şubat ayında yapılacak toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.