Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’den Waller Kredi Sıkılaştırmasını Bankacılık Krizine Bağlıyor

FED’den Christopher Waller, banka başarısızlıklarına atıfta bulundu ve bu durumun kredi koşullarını olumsuz etkilediğini söyledi.
FED’den Waller Kredi Sıkılaştırmasını Bankacılık Krizine Bağlıyor
Yorum

Federal Rezerv yetkilisi Christopher Waller, Silicon Valley Bank’ın Mart ayı başındaki başarısızlığından bu yana kredi koşullarındaki değişikliklerin, Federal Rezerv faiz oranı artışları ile uyumlu olduğunu söyledi. Waller, bankaların kredileri dağıtma ve kredileri fiyatlandırma yönteminde değişiklik olduğunu belirtti.

Norveç’te düzenlenen bir finansal istikrar konferansında konuşan Waller, “Bankalar tarafından dayatılan borç verme koşulları Mart ayından bu yana sıkılaşsa da, şu ana kadarki değişiklikler, FED’in bir yılı aşkın bir süre önce faiz oranlarını artırmaya başlamasından bu yana bankaların yaptıklarıyla aynı çizgide” açıklamasında bulundu.

Waller, bankacılık sektöründeki finansal stresler, para politikasının ileriye dönük uygun duruşunu belirlerken takip ettikleri bir faktör olduğunu belirtti. FED’in bankaların mevduatlarını kaybedebilecekleri veya başka likidite sıkıntılarıyla karşı karşıya kalabilecekleri korkusuyla enflasyonu düşürmek için politikayı çok fazla sıkılaştırabileceğini söyledi.

Waller, bankacılık sektöründe yaşananların, borç verme koşullarını sıkılaştırdığını ve FED’in faiz politikasının ötesinde bir etki yarattığını ifade etti. Bu, Federal Rezerv’in bu hafta gerçekleştirdiği toplantıda faiz oranlarını sabit bırakmasının ardından ilk konuşma oldu.

Waller, hazırladığı sunumunda, yaklaşan Temmuz ayındaki FED politika kararı hakkında yorum yapmasa da, bahardaki bir dizi bölgesel banka iflasının, faiz artırımına benzer şekilde finansal koşulları sıkılaştırabileceği ve faiz oranlarını artırabileceği yönündeki endişelerden bir adım geri atıyor.

FED’in bu hafta daha fazla faiz artırımını tek bir toplantı için erteleme kararının arkasında, finansal sistemin ve genel olarak ekonominin nasıl ilerlediğinin etkili olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu