Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Daly İki Kez Faiz Artırımının Çok Makul Olduğunu Söyledi

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, bu yıl içerisinde iki kez faiz artırımı yapılabileceğinin sinyalini verdi.
FED’den Daly İki Kez Faiz Artırımının Çok Makul Olduğunu Söyledi
HABER GİRİŞ

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, ABD’de bu yıl iki faiz artırımı daha yapılmasının çok makul bir tahmin olduğunu söyledi. Daly faizlerin şimdiden ne kadar hızlı yükseldiği ve faiz oranlarına ne kadar yakın olduğu göz önüne alındığında eskisinden daha yavaş ve dikkatli hareket etmenin daha doğru olduğunu belirtti.

Daly sözlerini, “Bana göre, hedefe yaklaşırken politikanın hızını yavaşlatmak ihtiyatlı bir politikadır.” ifadeleri ile sürdürdü.

Daly enflasyon ve faiz risklerine atıfta bulunarak, “Her iki taraftaki riskleri, yetersiz veya aşırı sıkıştırma risklerini dengelediğimizden emin olmak istiyorum. Karar alanımıza altı hafta daha eklemek bana göre en uygun ve ihtiyatlı görünüyor.” diye konuştu.

Daly’ye göre, merkez bankası geçen yılın büyük bölümünde 75 baz puanlık artışlardan Aralık ayında yarım puanlık ve çeyrek puanlık artışlara geçtiğinden, karar FED’in faiz artırım hızında devam eden bir yavaşlamayı sürdürüyor.

Daly’de Fiyat İstikrarı Vurgusu

FED yetkilisi, topluluk danışma konseyinin ve diğer iş bağlantılarının kendisine en büyük sorunlarının çok yüksek enflasyon ve devam eden iş gücü kıtlığı olduğunu söylediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Fiyat istikrarı hedefini kaçırdıklarının altını çizen Daly, “Fiyat istikrarını yeniden sağlamak için kararlılıkla çalışırken, bunu elimizden geldiğince dikkatli bir şekilde yaptığımızdan emin olmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

İnsanların aklında konut piyasasının dip yaptığı ve kiraların potansiyel olarak yeniden hızlanacağı endişesi olduğunu sözlerine ekledi.

Birkaç ekstra oran artışı olmasına şaşırmamak gerektiğini belirten Daly, “Ekonomiyi sürdürülebilir bir şekilde tekrar dengeye getirmek için daha fazla sıkılaştırma gerekebilir. Verilere bakarak nihai oranı bulmamız gerekecek.” ifadelerini kullandı.

FED geçen haftaki toplantısında, politika faizini mevcut yüzde 5-5,25 aralığında sabit tutmaya karar vererek, enflasyonu düşürmeyi amaçlayan 10 ardışık artışı kesintiye uğrattı. Politika yapıcıların büyük bölümü oranın yıl sonundan önce yüzde 5,5-5,75’e ulaşması gerektiğine inanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.