Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Bullard Faiz Artırımlarının Sürmesi Gerektiğini Söyledi

St. Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard, ABD'deki resesyon endişelerine rağmen, merkez bankasının faiz artırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.
FED’den Bullard Faiz Artırımlarının Sürmesi Gerektiğini Söyledi
HABER GİRİŞ

St. Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard, ekonominin genel olarak yavaş da olsa büyümeye devam etmeye hazır göründüğünü ve enflasyonun kalıcı olduğunu gösteren son verilerin varlığın nedeniyle, Federal Rezerv’in (FED) faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Yatırımcıların dünya genelindeki resesyon endişesi nedeniyle FED’den faiz indirimleri bekleyebileceğini ifade etti. Ancak iş gücü piyasasının çok güçlü göründüğünü belirten Bullard, 2023’ün ikinci yarısında bir durgunluk olup olmayacağını tahmin etmenin mümkün olmadığını ifade etti.

Bullard, geçen ay ABD’deki iki bankanın iflas etmesinin bir krize yol açmış olsaydı, bunun FED’in mali stres endeksi gibi verilerde kendisini göstereceğini belirtti. Endeksin şu an için sıfır seviyesinde olduğunu ve böyle bir şeyin görünmediğini sözlerine ekledi.

Mart ayı itibarıyla FED politika yapıcılarının büyük bir kısmı, gösterge gecelik faiz oranını yüze 5.00 ile 5.25 arasındaki bir aralığa yükseltecek bir oran artışının daha yapılması gerektiğini belirtti. Bunun Mayıs ayında yapılacak toplantıda gerçekleşebileceği tahmin ediliyor. Bullard oranların yüzde 5.50-5.75 arasında olabileceğini düşünüyor.

Sıkılaştırma döngüsünde sona yaklaşıldığı konusunda ise hemfikir olduğunu belirtti. Bullard, enflasyon ve ekonominin nasıl davrandığı göz önüne alındığında, ne kadar az söz verilirse o kadar iyi olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bullard, faizlerin enflasyonu yavaşlatmak için yeterince kısıtlayıcı kabul edilen bir seviyeye geldiğinde, tamamen kontrol altında olduğundan emin olmak için oranları bir süre yüksek kalması gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.