Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yöneticisinden SVB’nin İflasına Dair Çarpıcı Açıklama

FED Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Barr, SVB’nin iflasını kötü yönetim vakası olarak nitelendirdi.
FED Yöneticisinden SVB’nin İflasına Dair Çarpıcı Açıklama
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

FED Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, banka iflasları ve Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) durumunu değerlendiren bir yazı paylaştı. Hazine Bakanlığı ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) ile birlikte çalışan Federal Rezerv’in ABD ekonomisini korumak ve bankacılık sistemine kamu güvenini güçlendirmek için kararlı adımlar attığını, bankacılık sisteminin sağlam ve dirençli olduğunu söyledi.

Bu adımların tüm mevduatların güvenli olmasını sağlamaya kararlı olduklarının bir göstergesi olduğunu ifade eden Barr, sistemi güvenli ve sağlam tutmak için tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

SVB’nin banka yönetiminin faiz oranı ve likidite riskini etkin bir şekilde yönetmemesi nedeniyle başarısız olduğunu, bu duruma sebep olan faktörlerin kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi zorunluluğu doğurduğunu belirtti.

SVB’nin Başarısızlığı Kötü Yönetim Vakasıdır

SVB’nin bu duruma düşmeden önce denetim ve düzenlemelerini nasıl yaptığının detaylı bir şekilde incelenmesinin, gerçekleri ortaya koyacağını sözlerine ekledi. 1 Mayıs’a kadar kamuoyuna bildirilmesi planlanan raporun kamunun kendi değerlendirmesini yapabilmesini sağlayacak bilgileri içereceğini açıkladı.

“SVB’nin başarısızlığı ders kitabına alınmış bir kötü yönetim vakasıdır.” diyen Barr, 2019 – 2022 yılları arasında varlık boyutunu üçe katladığını ve çok hızlı büyüdüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

Pandeminin ilk zamanlarında teknoloji sektöründeki patlamayla birlikte mevduatlarının büyüdüğünü, bankanın getiriyi artırmak ve karını artırmak için bu mevduatların gelirlerini daha uzun vadeli menkul kıymetlere yatırdığını açıkladı. Fakat bu menkul kıymetlerin faiz oranı riskini etkin bir şekilde yönetmediğinin, faiz oranı riski ölçüm araçları, modelleri ve metrikleri geliştirmediğinin altını çizdi.

Sorunlarını Çözmek için Çok Uzun Süre Bekledi

Bankanın ironik bir şekilde sorunlarını çözmek için çok uzun süre beklediğini söyleyen Barr, aldığı gecikmiş önlemlerin bankanın başarısızlığına yol açan sigortasız mudi kaçışına zemin hazırladığını söyledi.

8 Mart tarihindeki likiditeyi artırmak için menkul kıymet satışında 1,8 milyar dolar zarar olduğunu ve sermaye artırmayı planladığını belirten açıklamaların bankanın tehlikede olduğunun bir işareti olarak yorumlandığını belirtti.

Bu doğrultuda hemen ertesi günü sigortasız mevduat sahiplerinin harekete geçerek 40 milyar dolardan fazla mevduat çektiğini söyledi. Bankanın bu olağanüstü hızlı çıkışları karşılamak için yeterli nakit ve teminatı olmadığını, 10 Mart Cuma günü de iflas ettiğini sözlerine ekledi.

Daha Geniş Bankacılık Sistemine Zarar Verebilir

SVB’nin başarısızlığından kaynaklanan durumun daha geniş alan yayılabileceğini ve bankacılık sistemine zarar verebileceğini söyleyen Barr, sigortasız mevduat sahiplerinin fonlarına erişememe olasılığının, mevduat sahiplerini ABD ticari bankalarının genel güvenliğini ve sağlamlığını sorgulamalarına yol açabileceğini ifade etti.

Bankanın iflas etmesinin hemen ardından kendisinin ve FED Başkanı Jerome Powell’ın bankanın yaşadığı duruma yol açan sorunların gözden geçirilmesine karar verdiklerini anlattı.

“SVB, bir banka holding şirketine sahip devlete üye bir bankaydı ve bu nedenle, bankanın federal denetiminden ve düzenlenmesinden tamamen Federal Rezerv sorumluydu.” diyen Barr, şimdiye kadar ortaya çıkan tablonun, SVB’nin yetersiz risk yönetimine ve bankanın büyümesine ayak uydurmaya çalışan iç kontrollere sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.