Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yöneticisinden Faiz Yorumu: Acelemiz Yok

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Chris Waller, faiz oranını indirme konusunda aceleci olmayacaklarını söyledi. İşte konuşmasından önemli satır başları…
FED Yöneticisinden Faiz Yorumu: Acelemiz Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimi için ne zaman hareket edeceğini merak ediyor. Dünyanın en büyük merkez bankasının alacağı bu karar, finansal piyasalara yön verirken özellikle altın fiyatları beklentiler dahilinde yükseliş gösteriyor.

FED Başkanı Jerome Powell, son açıklamasında enflasyonu yüzde 2 hedefine getirme konusunda çok kararlı olduklarını söyledi. “Çok erken atacağımız bir adım yaptığımız tüm olumlu adımları olumsuz etkileyebilir.” diyerek bu yıl içinde yüksek olasılıkla faiz indirimine başlanacağını vurguladı.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Chris Waller’den ise faiz konusuna yeni bir açıklama geldi. “Politika faizini düşürmek için acelemiz yok” diyen Waller, enflasyonun yüzde 2’ye doğru sürdürülebilir bir seviyede tutulmasını sağlamak için mevcut faiz oranını indirme konusunda ihtiyatlı olunması gerektiğinin altını çizdi.

Bu yıl içinde faiz indirimi beklediğini söyleyen FED yetkilisi, enflasyonun düşmeye devam ettiğine dair daha fazla kanıt görmeleri gerektiğini, aksi takdirde bu adımı atmaya hazır olmadıklarını ifade etti.

Amerika’da manşet enflasyon son açıklanan Şubat verilerine göre yıllık bazda yüzde 3,2 oranında artış gösterdi. Piyasanın beklentisi yüzde 3,1’lik bir artış olmasıydı. FED, Temmuz 2022’de yüzde 9,1’le zirve yapan enflasyonu düşürmek için hızlı bir şekilde sıkılaşma adımlarına başladı.

GCM Yatırım Banner

Yaklaşık iki yıldır faiz oranlarını artıran FED, yüzde 0,25’ten yüzde 5,50’ye kadar çıkardı. Şimdi enflasyon düşmeye başladı ve tüm piyasalar, FED’in faiz indirimine ne zaman başlayacağını merak ediyor.

Faiz indirimine başlanmasıyla birlikte altın öncelikli olmak üzere emtia fiyatlarında bir yükseliş olması, kripto tarafında da hareketlilik olması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.