Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Logan’dan Bankaların Likidite Risklerine İlişkin Açıklama

Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Lorie Logan, para politikasında uygulanacak yaklaşımlara ilişkin konuştu. Ayrıntılar haberde...
FED Yetkilisi Logan’dan Bankaların Likidite Risklerine İlişkin Açıklama
HABER GİRİŞ

Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Lorie Logan, ABD Merkez Bankası’nın para politikası uygulamasına yönelik “bol rezerv” yaklaşımını savundu. Logan, hem FED’in hem de bankaların önümüzdeki dönemde likidite risklerini daha da azaltabilecekleri çeşitli yolların ana hatlarını çizdi.

Son zamanlarda yaşanan likidite sıkıntıları, salgının başlangıcındaki gibi, FED’in yaklaşımı, bankaların, herhangi bir açıdan tüm varlıklar arasında en likit olan merkez bankası rezervlerinden tasarruf etmelerini zorlaştırıyor.

Logan mevcut yaklaşımın likidite riskini ortadan kaldırmadığını belirterek, tüm oyuncuların bu sistemlerin faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için yapması gereken işler olduğunu sözlerine ekledi.

New York Fed’deki önceki görevinde FED’in tahvil portföyünü yönetmek için yıllarca çalışan Logan, hazırladığı açıklamalarda ekonomik veya para politikası görünümüne değinmedi.

Logan, FED’in ve diğer piyasa katılımcılarının likidite sıkıntısı risklerini en aza indirebilmeleri için bankaların acil borç verme olanağına erişimini sürdürmelerini ve bu erişimi düzenli olarak test etmelerini zorunlu kılmak da dahil olmak üzere çeşitli süreçlerin içinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

FED, finansal sistemi istikrara kavuşturmak ve ekonomiyi feci bir çöküşten korumak için Mart 2020’de ve sonrasında trilyonlarca dolarlık Hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymet satın aldı.

Logan açıklamasında, “Bizim temel ekonomik sorunumuz derin bir durgunluk değil, çok yüksek enflasyondur. Bu ortamda, varlıklarımızı bol değil bol miktarda rezerv sağlamak için gerekli seviyeye döndürerek ekonomik teşviki ortadan kaldırmak önemlidir.” ifadelerini kullandı.

FED şu anda bu varlıkları azaltma sürecinde ve Logan bunu sürdürmenin önemli olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.