Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi: Enflasyona Karşı Daha Yüksek Faiz Artırılmalı

Dünya genelinde artan enflasyon verileri sonrası, FED yetkililerinden faiz çağrıları yapılmaya devam ediyor.
FED Yetkilisi: Enflasyona Karşı Daha Yüksek Faiz Artırılmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünya genelindeki yüksek enflasyon rakamları, merkez bankalarının faiz artırımlarını beraberinde getiriyor. ABD Federal Rezerv geçtiğimiz iki ay boyunca 25 ve 50 baz puan olmak üzere iki faiz artırımı gerçekleştirdi.

FED üyelerinden gelen açıklamalar ise bu faiz artırımlarının sürmesi yönünde. Kansas City Fed Başkanı Esther George hisse senetleri üzerindeki düşüşün, FED sıkılaşmasına dair endişeyi gösterdiğini ve buna rağmen 50 baz puanlık faiz artırımlarına devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Merkez bankası yetkilisi, Fed’in, 40 yılı aşkın bir süredir en hızlı tempoda devam eden fiyat artışlarını bastırmak amacıyla hisse senedi piyasalarının bir parçası olduğu finansal koşulları sıkılaştırmaya çalıştığını belirtti.

Piyasada Endişe Artıyor

S&P 500, bir ayı piyasasının eşiğinde ve zirvesinden yüzde 20′lik bir düşüşle sallanıyor. Yatırımcılar, hem artan fiyatlar hem de faiz oranlarındaki büyük bir sıçramanın şirket kazançları ve tüketici davranışları üzerindeki etkisi konusunda endişeli.

George, daha ​​yüksek faiz oranlarına ihtiyacımız var dedi, ancak Fed’in şu anda hareket ettiği hızda rahat olduğunu ve bazılarının önerdiği 75 baz puanlık artış gibi daha büyük sıçramalara ihtiyaç duymadığını da sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon konusundaki endişelerine rağmen George, ekonominin diğer bölümlerinin iyi performans gösterdiğini belirtti. FED’in yüzde 2’lik enflasyon hedefin atıfta bulunan George, 9 trilyon dolarlık varlık miktarının azaltılması ile fiyatların aşağı çekileceğini düşündüğünü söyledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi, 14-15 Haziran tarihlerinde toplanacak. CME Group verilerine göre piyasalar, FOMC’nin gösterge borçlanma oranını 50 baz puan artıracağını yüzde 100′e yakın bir olasılıkla fiyatlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın