Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Yetkilisi Dijital Dolar Çıkarmanın Yıllar Alacağını Söyledi

Federal Rezerv'den Lael Brainard, dijital dolar inşa etmek için uzun bir süre olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
FED Yetkilisi Dijital Dolar Çıkarmanın Yıllar Alacağını Söyledi
Son Güncelleme: 

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Lael Brainard, ABD’de bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmanın beş yıl kadar süreceğini düşünüyor.

Brainard, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne Fed’in hala araştırmalar yaptığını, Beyaz Saray ve Kongre’den onay almadan hareket etmeyeceğini söyledi.

Brainard dijital dolar projesini gerçek zamanlı ödeme sistemiyle karşılaştırarak uzun zaman alacağını belirtti. Dijital dolar için gerekli güvenlik tasarım özelliklerini yerleştirmenin beş yıl alabileceğini ifade etti.

Bu tasarım özellikleriyle ilgili olarak Brainard, bazı bankacıların dijital doların mevduat işlerinde büyük sorunlar çıkaracağına dair endişelerini yanıtlayarak, faiz getiren bir dijital para birimine sahip olmamanın muhtemelen tercih edilir olduğunu vurguladı.

Dijital Dolar Ödeme Odaklı Olacak

Fed, insanların veya işletmelerin paralarını biriktirebilecekleri güvenli bir varlık olarak değil, yalnızca ödemeler için kullanmalarını teşvik edeceği dijital dolar varlıklarına sınırlama getirmeyi planlıyor.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Brainard, Fed’in dijital bir dolar başlatması halinde varlığın sabit paralar ve mevcut finansal sistemle bir arada var olabileceğini söyledi.

Dijital doların potansiyelini, stablecoin’leri ve ticari banka parasını içerecek daha istikrarlı ve verimli bir sistemin tamamlayıcısı olarak gördüğünü söyleyen Brainard, CBDC varlıklarının ve işlemlerinin, Fed’deki doğrudan müşteri hesaplarından değil, özel sektör hesapları aracılığıyla yönetileceğini belirtti.

Brainard diğer merkez bankalarının yaptığı gibi bir yol izlemesi halinde dijital doların dolarının küresel rezerv para birimi olarak değerini düşürebileceğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%