Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Bostic’ten Faiz İndirimlerine İlişkin Açıklama

Atlanta Federal Rezerv Başkanı Raphael Bostic, son günlerde konuşulan faiz indirimlerine ilişkin görüşlerini paylaştı. Bostic bu noktada aceleye gerek olmadığını söyledi.
FED Yetkilisi Bostic’ten Faiz İndirimlerine İlişkin Açıklama
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv’in yüksek enflasyonu makul seviyelere indirmek için faiz oranlarını tarihi seviyelere çıkarmasının ardından, yetkililer sıkılaşmanın ne zaman sona ereceğine dair görüşlerini bildirmeye başladı.

Son açıklama Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic tarafından yapıldı. Bostic merkez bankasının yüzde 2 olan enflasyon hedefine dikkat çekti ve FED’in faiz indirimlerine başlaması için acil bir durum olmadığını söyledi.

FED Yetkilisi enflasyonun gelecek altı ayda göreceli daha yavaş bir şekilde düşeceğini ve bunun kısıtlayıcı durumdan kurtulmak için acil bir durum olmayacağı anlamına geldiğini belirtti.

Bostic buna karşın yılın ikinci yarısında 50 baz puanlık faiz indirim beklediğini vurguladı ancak enflasyonun halen yüksek olduğunu ve FED’in bundan sonraki adımlarının verilere bağlı olacağını ifade etti.

FED’in faiz oranlarını artırdığı süreçte işsizliğin yüzde 4’ün altında kalmaya devam ettiğine dikkat çeken Bostic, “Ekonomi 12 ay önce hayal ettiğimden çok daha güçlü ve bunun için gerçekten minnettarım” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay yapılan toplantıda faiz oranları sabit bırakıldı ve FED Başkanı Jerome Powell, gelecek yıl faiz indirimlerine başlayabileceklerinin sinyalini verdi. Bostic’in son açıklamaları bu yönüyle FED’in genel tavrından farklı bir duruşa işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın