Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Yetkilisi Barr’dan Stablecoin Uyarısı

Federal Rezerv yetkilisi Michael Barr, stablecoin’lerin düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Detaylar geliyor…
FED Yetkilisi Barr’dan Stablecoin Uyarısı

Federal Rezerv yetkilisi Michael Barr, stablecoin’lerin düzenlenmesi gerektiğini söyledi. FED’in denetimden sorumlu başkan yardımcısı, bir varlığın devlet tarafından ihraç edilen bir para birimine sabitlenmesi ve aynı zamanda ödeme aracı ve değer saklama aracı olarak kullanılması durumunda merkez bankasının güvenini ödünç aldığını belirtti.

Barr, “FED herhangi bir stablecoin arzının uygun bir federal ihtiyatlı gözetim çerçevesi içinde işlemesini ve böylece finansal istikrarı veya ödeme sistemi bütünlüğünü tehdit etmemesini sağlama konusunda güçlü bir çıkara sahip” diye konuştu.

Merkez bankası, son dönemde stablecoin’lere olan odağını artırdı ve Ağustos ayında, ilgili faaliyetlerde bulunan bankalar üzerindeki denetimini güçlendirmek için yeni güvenlik önlemler duyurdu. Barr, geçen ay yaptığı açıklamada, güçlü federal gözetim olmaksızın stablecoin’lerin piyasaya sürülmesi konusunda derin endişe duyduğunu belirtmişti.

Kongre’de milletvekilleri ise federal bir çerçeve oluşturmak amacıyla stablecoin’lerin nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.

FED bir yandan da merkez bankası dijital para birimlerini araştırmaya devam ediyor, ancak Barr, Federal Rezerv’in yalnızca yürütme organının açık desteği ve Kongre’den mevzuat yetkisi vermesiyle ilerleyebileceğini vurguladı. Barr, merkez bankasının CBDC yayınlayıp yayınlamayacağı konusunda herhangi bir kararın verilmediğini söyledi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%