Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilileri Faiz İndirimi Konusunda Farklı Düşünüyor

27 Haziran’da açıklamalar yapan FED yetkilileri, faiz indirimi konusundaki kararsızlığı gözler önüne serdi. Bostic ve Bowman ne düşünüyor? İşte detaylar;
FED Yetkilileri Faiz İndirimi Konusunda Farklı Düşünüyor
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED), 2024 yılının hangi ayında faiz indirimine gideceğini merak ediyor. Bazı uzmanlar düşük bir ihtimal de olsa enflasyonun rotadan sapması halinde faiz indiriminin 2025’e ötelenebileceğini ifade ediyor.

Yatırımcılar, ABD’den gelen kritik veriler ışığında FED yetkililerin açıklamalarına odaklandı. 27 Haziran’da FED Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman ve Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, faiz politikasına yönelik açıklamalarda bulundu. İki yetkilinin faiz indirimi konusunda birbirinden farklı düşündüğü görüldü.

Bostic, enflasyonun FED’in yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğini, istihdam piyasası ve enflasyona ilişkin risklerin son haftalarda daha dengeli hale geldiğini belirtti. 2024’ün son çeyreğinde bir faiz indirimi beklediğini paylaştı.

Bowman ise şu an hala politika faizini indirmeyi düşünecek bir noktada olmadıklarını, çünkü enflasyon konusunda yukarı yönlü risklerin devam ettiğini vurguladı. Ayrıca enflasyonda olası bir tehlike durumunda faiz artırıma konusunda istekli olacağını dile getirdi.

FED, 12 Haziran tarihinde politika faizini beklentiler çerçevesinde yüzde 5,25 – 5,50 seviyesinde sabit tutmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.