Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilileri: Bilanço Daha da Küçültülebilir

FED Başkan Yardımcısı Jefferson ve beraberindeki iki guvernör, bilanço küçültmek için halen alan olduğunu belirtti. Detaylar şöyle…
FED Yetkilileri: Bilanço Daha da Küçültülebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aralarında FED Başkan Yardımcısı Philip Jefferson’un da bulunduğu üç yeni Federal Reserve yöneticisi, ABD’li bir senatöre merkez bankasının bilanço küçültme sürecinin ne kadar daha devam edeceğinin belirsiz olduğunu ancak bunun büyük ihtimalle yakın zamanda gerçekleşeceğini söyledi.

Jefferson, “Bilançomuzun büyüklüğü sonuçta halkın yükümlülüklerimize, özellikle para birimi ve rezervlere olan talebine bağlı olacaktır. Bu talebin ne olacağını önceden belirleyemiyoruz, dolayısıyla bilançomuz için belirli bir dolar değeri hedeflemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Jefferson açıklamasının devamında, makul varsayımlar altında, rezervler yeterli işletim çerçevesiyle tutarlı seviyeye ulaşmadan önce bilanço büyüklüğü önemli ölçüde daha da düşebileceğini belirtti. FED’in ekonomik ve finansal gelişmelere yanıt vermek için çabalarını ayarlayacağını sözlerine ekledi.

FED’in diğer iki yeni üyesi Adriana Kugler ve Lisa Cook da kaleme aldıkları mektupta benzer ifadeler kullandı.

Yetkililer, FED’in Haziran 2022’den bu yana, koronavirüs pandemisinin başladığı Mart 2020’den bu yana iki kattan fazla artarak 2022’nin ortasında yaklaşık 9 trilyon dolara ulaşan tahvil varlıklarının boyutunu küçültme konusunda kaydettiği ilerlemeyi özetlediler.

GCM Yatırım Banner

FED, sözde niceliksel sıkılaştırma çabası kapsamında elinde tuttuğu yaklaşık 100 milyar dolarlık tahvilin her ay vadesinin dolmasına ve yenilenmemesine izin veriyor. Bu, varlıklarının 1 trilyon doların üzerinde azalmasına neden oldu.

Bilançodaki düşüş, enflasyonu soğutmayı amaçlayan agresif faiz oranı artışlarına eşlik etti. Buna karşın faiz artışlarının muhtemelen sona ermesiyle birlikte FED, elindeki varlıkların küçülmesine ne kadar süre daha izin vereceği konusunda sorularla karşı karşıya kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.