Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilileri Barr ve Daly Açıkladı: Faizde Ne Olabilir?

Federal Reserve'ün Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr ve San Francisco Federal Rezerv Başkanı Mary Daly faiz politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
FED Yetkilileri Barr ve Daly Açıkladı: Faizde Ne Olabilir?
HABER GİRİŞ

Federal Reserve’ün Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr ve San Francisco Federal Rezerv Başkanı Mary Daly, bugüne kadar uygulanan faiz politikası ve sonrasındaki sürece ilişkin görüşlerini paylaştı.

Barr, geçen ay yaptığı açıklamayı tekrarlayarak, politika yapıcıların enflasyonun soğumaya devam etmesi nedeniyle faiz oranlarını artırma kampanyalarının muhtemelen sonuna veya sonuna yaklaştığını söyledi.

FED yetkilisi enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye indirecek yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna sahip olmak açısından zirvede ya da oraya yakın bir noktada olduklarını belirtti.

Barr, “Son ekonomik okumaların bunun muhtemelen doğru olduğu yönündeki görüşümü güçlendirdiğini düşünüyorum” diye konuştu. Politikayı çok fazla sıkılaştırma riskinin, fiyat baskılarını yumuşatmak için yeterli çabayı göstermeme riskiyle daha dengeli hale geldiğini sözlerine ekledi.

Daly: Sabır ve Cesaret Gerekiyor

San Francisco Federal Rezerv Başkanı Mary Daly ise ekonominin karanlık durumu ve görünüme ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, para politikasını yalnızca kademeli olarak ayarlamak istediğinin sinyalini verdi.

GCM Yatırım Banner

Daly, “Belirsizlik yüksek olduğunda ve hedeflerimize yönelik risk daha dengeli olduğunda, aşamalı bir yaklaşım uygulamamız ve sabrın, ölçülü ayarlamaların ve sürekli yeniden değerlendirmenin daha iyi sonuçlar sağlayacağı fikrine bağlı kalmamız gerekir.” diye konuştu.

Daly, risklerin yüksek, suların bulanık göründüğü bir dönemde olduğuna dikkat çekerek, FED’in pandemik kapanmalar veya yükselen enflasyon gibi açık riskler karşısında uygun olabilecek agresif politikayla ilerlemek yerine artık “bekleme cesaretine” sahip olması gerektiğini söyledi.

Daly, küresel çapta merkez bankalarının politikayı daha da sıkılaştırmaları gerekip gerekmediğini merak ederken, tartışmanın artık yeterince kısıtlayıcı politika faizinin ne olduğu ve bu duruşun ne kadar süreyle sürdürüleceği üzerinde yoğunlaştığını söyledi.

Yatırımcılar, FED’in faiz artırım kampanyasını bitirmesini ve enflasyonun soğuduğunu gösteren son raporların ortasında, gelecek ayki yetkililer toplantısında faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmasını bekliyor. Son iki toplantıda FED faiz oranlarında değişiklik yapmamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.