Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Williams: Faiz Politikası Gelecek Verilere Bağlı Olacak

FED yetkilisi yapılacak toplantılarda alınacak faiz kararına dair, açıklanacak verilere göre hareket etmeleri gerektiğini söyledi.
FED/Williams: Faiz Politikası Gelecek Verilere Bağlı Olacak
HABER GİRİŞ

New York FED Başkanı John Williams, Federal Rezerv’in gösterge faiz oranını yalnızca bir kez daha ve 25 baz puanlık artışla artırmasının doğru olacağını ancak merkez bankasının politika yolu gelen verilere bağlı olacağını söyledi.

Williams, FED’in Mart ayındaki son toplantısında faiz oranlarının 5.00’te zirve yapacağına ilişkin medyan tahminine atıfta bulunarak, “Bu makul bir başlangıç ​​noktası. Demek istediğim, meslektaşlarımdan gördüğümüz medyan bu.” diye konuştu.

Politika yapıcıların enflasyonu düşürmek için yapacak daha çok işi olduğunu ve bankacılık sektöründeki kargaşadan kaynaklanan belirsizliğe rağmen yön değiştirmeyeceklerini sözlerine ekledi. Williams, bu yıl bir faiz artırımı daha ve ardından bir duraksama için Mart görünümünün makul bir başlangıç ​​noktası olduğunu söyledi. Bunun gelecek ekonomik verilere bağlı olacağının altını çizdi.

Enflasyonun düştüğünden emin olmak için yapmaları gerekeni yapacaklarını söyledi. Williams, enflasyonun düştüğünü, ancak FED’in yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde kaldığını belirterek, “Verilerin sürekli olarak güçlü geldiğini gördük. Son banka kargaşasının ekonomik etkisi belirsiz” diye konuştu.

FED yetkilileri geçen ay faiz oranlarını 25 puan yükselttiler ve politika göstergelerini yüzde 4.75-5 hedef aralığına getirdiler. Geçen ayki tahminler, 18 yetkilinin medyan projeksiyonlarına göre oranların yıl sonuna kadar yüzde 5,1’e ulaşmasını beklediğini gösteriyor. Bu da 25 baz puanlık bir faiz artırım yapılacağı anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcılar, FED’in bu hamleyi 2-3 Mayıs’taki ilk toplantısında yapacağına, ancak bu yıl daha sonra faiz indirimine gideceğine bahse giriyor. Williams, piyasa beklentilerinin resesyon tahminlerini ve enflasyonda daha keskin bir yavaşlamayı yansıttığını söyledi.

Geçen ay bir dizi banka iflası, FED’in bu yılki yol haritasına yeni bir belirsizlik ekledi. FED yetkilileri, borç verenlerin kredileri ne kadar sıkılaştırabileceğini ve bunun ekonominin geneli üzerindeki etkisini bilmek için çok erken olduğunu söylediler.

Yarın ABD’de Mart ayına dair enflasyon verileri takip edilecek. Beklenti enflasyonun yıllık bazda yüzde 5.2 seviyesinde geleceği yönünde. Açıklanacak verinin FED’in faiz politikasında belirleyici etkiye sahip olacağı ifade ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın